Przewodnik dla audio-kulturalnych

Autor: Marcin Dymiter
Wydawnictwo: Adamada
Liczba stron: 64
Wiek: 6+
Moja Ocena: 4/5

„Przewodnik dla audio-kulturalnych” to książka, która zabierze czytelników do świata otaczających go dźwięków.

Świat dookoła jest pełen kolorów, kształtów, struktur, zapachów, smaków i dźwięków. Te ostatnie są niewidzialne, nie pachną i nie można ich dotknąć. Drżą, pulsują, krążą, a czasem rytmicznie uderzają w bębenki uszne.

Dźwięk to coś, z czym stykamy się w każdej chwili. Towarzyszy nam w domu, w pracy i na zakupach. To wszystko, co słyszymy, to pejzaż dźwiękowy.

Lektura składa się z czterech części. W pierwszym rozdziale autor wyjaśnia czytelnikom, czym jest dźwięk. W następnym opisuje, co jest wspólną przestrzenią i przytacza historie ludzi, gdzie pokazuje, że każdy ma prawo do ciszy. W trzeciej natomiast porusza temat przestrzeni prywatnej człowieka w jego miejscu zamieszkania. Ostatnia część skupia się na byciu audio-kulturalnym na co dzień. Tutaj Marcin Dymitr posuwa pomysły na oazę i spacer dźwiękowy. Co więcej, namawia czytelników do wypróbowania odłączenia się od smogu akustycznego, bycia po prostu offline, czyli odłożenia komórki na jakiś czas. Podpowiada także, jak ustawić meble w domu, aby zredukować uciążliwe hałasy.

„Przewodnik dla audio-kulturalnych” to ciekawa książka, która pokazuje i uczy czytelników słuchania świata, bycia wrażliwym zarówno na dźwięk miasta, jak i wsi. Lektura wykłada na ławę odpowiednią dawkę teorii, operuje też obrazowym przykładem, wymyśla scenki sytuacyjne, które ilustrują konkretne przykłady. Gdzieniegdzie na stronach znajdziemy kawałek pola na własne notatki, co powoduje, że jest to interaktywna publikacja dla dzieci. Po takiej dawce wiedzy myślę, że znajdzie się grono czytelników, którzy nie tylko będą szanować ciszę innych, ale i swoją własną. A co za tym idzie, staną się audio-kuturalnymi obywatelami — wolnymi od impulsów, obrazów i reklam.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.