Moje ciało należy do mnie!

Wydawnictwo: Prószyński Media 
Liczba stron: 32
Wiek: 5+
Moja Ocena: 5+/5

„Moje ciało należy do mnie!” to książka z krótkim, jasnym tekstem i wyrazistymi ilustracjami, która dostarczy nam materiału do rozmowy oraz przemyśleń na temat seksualnego przekraczania granic.

Powiedzenie „NIE” i odrzucenie nieprzyjemnych kontaktów nie jest łatwe. Nauczanie dziecka odwagi do wyznaczenia granic zachowań dla innych osób też nie należy do prostych zadań. Niełatwo jest również nauczyć dzieci, by zwracały się do nas o pomoc w sytuacjach, z którymi sobie nie radzą.

Książka podaje gotowe odpowiedzi, jakich powinno udzielać dziecko, jeśli nie zgadza się na bliższy kontakt z inną osobą. Zawarte treści objaśniają granice, w których może ono pozwolić się dotykać. Te granice powinny być nieprzekraczalne, a gdy ktoś je naruszy, młody człowiek nie powinien mieć oporów, by zwrócić się o pomoc do najbliższej osoby. Celem lektury jest przede wszystkim uświadomienie dziecku, że ma prawo nie zgadzać się na coś i szukać pomocy. Czytając tę książkę, dziecko poznaje ważność swojego ciała, a także pojmuje możliwość decydowania, jak blisko chce dopuścić do siebie drugiego człowieka.

Klara opowiada o swoim ciele i zmianach, jakich doświadczyła od dziecka. Objaśnia, jaka jest szczęśliwa i tłumaczy nam, że kiedy bawi się z przyjaciółmi, czy jest w otoczeniu najlepszej rodziny, przytulanie sprawiają jej przyjemność. Bywają momenty, że Klara nie chce być przez nikogo łaskotania, całowana czy tulona. Czasem dotyk jest dla niej przyjemny, innym razem wręcz przeciwnie. Nauczyła się stanowczo reagować na tego typu zachowania i w ten sposób chce przekazać czytającym książkę, że oni też mają do tego prawo. Klara wprost daje wyraz temu, kiedy wyraża na coś zgodę, a kiedy jej się to nie podoba. Jeśli nie ma ochoty, by ktoś ją dotykał, ta osoba powinna to uszanować.

Na końcu książki znajdziemy ważne informacje, adresy i telefony, z których można skorzystać, gdy dziecko zostanie skrzywdzone.

„Moje ciało należy do mnie!” jest bardzo ważną książką dla dziecka i jego rodziców. Pomoże w rozmowie z najmłodszymi na temat złego dotyku. Publikacja w całkowicie naturalny sposób przedstawia odmowę przyjmowania lub okazywania uczuć, których się nie chce i cieszenia się tymi, które się lubi. Uważam, że wzajemnie zaufanie jest na tyle ważne, że pozwoli nam zareagować w porę na niebezpieczeństwo. Nasza pociecha będzie chętniej dzieliła się swoimi problemami, a my będziemy w stanie szybko reagować. Dlatego tak ważne jest, żeby dzieci były świadome swoich emocji i własnego ciała. Tylko wtedy będą umiały wyznaczyć nieprzekraczalne granice. Bardzo polecam!

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.