Historyjki o niepodległej Warszawie 1918-1939

Autor: Anna Ziarkowska
Wydawnictwo: Dom Spotkań z Historią
Liczba stron: 60
Wiek: 8+
Moja Ocena: 5/5

„Historyjki o niepodległej Warszawie 1918-1939” przedstawiają opowieść o dziejach Warszawy, odzyskaniu wolności i życiu jej mieszkańców, aż do wybuchu II wojny światowej.

11 listopada to dzień szczególny, w którym odbywały się defilady wojskowe i inne ważne uroczystości. Jest to dzień, w którym zakończyła się pierwsza wojna światowa. Polska odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów. Tego też dnia, w 1918 roku, ludzie zadecydowali, że stolicą Polski będzie Warszawa. Kraj nie miała króla, a Polacy powierzyli najwyższą władzę w państwie Józefowi Piłsudskiemu, w podzięce za dzielną walkę na rzecz odzyskania niepodległości. Jego pomnik stoi przed Belwederem po dziś dzień.

Narratorką opowieści jest Historyjka, urodzona 11 listopada 1918 roku. Natomiast młodszy od niej Historyjek, stawia mnóstwo pytań dotyczących ważnych postaci historycznych, kluczowych faktów z dziejów naszego kraju czy z życia codziennego Polaków. Historyjka udziela odpowiedzi, prowadząc czytelników przez meandry naszej międzywojennej historii. Między dwojgiem bohaterów książeczki toczy się bardzo ciekawa, wciągająca rozmowa.

Opowieści znajdujące się w lekturze są autentyczne i pochodzą ze wspomnień zaczerpniętych z Archiwum Historii Mówionej DSH i Ośrodka KARTA.

Publikacja porusza takie zagadnienia na temat naszej stolicy jak: wielokulturowość, topografia miasta, szkoła, bitwa warszawska, architektura, komunikacja, handel i usługi, życie kulturalne, sport, czas wolny i wakacje oraz sierpień 1939 r.

Wnętrze tylnej okładki skrywa 2 modele do samodzielnego wykonania – fiata 508 i przedwojenny tramwaj oraz naklejki o różnorodnym przeznaczeniu. Ponadto najmłodsi znajdą w niej również miejsce na własną twórczość, a także zagadki i zadania do zrobienia.

„Historyjki o niepodległej Warszawie 1918-1939” to interesująca pozycja historyczna i edukacyjna. Wraz z Adasiem przeczytaliśmy książkę w całości jednego wieczora. Myślę, że jest warta poznania.

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.