Łukasz ratuje misia, czyli jak udzielać pierwszej pomocy

Autor: Izabela Michta
Wydawnictwo: Dwukropek
Liczba stron: 32
Wiek: 3+
Moja Ocena: 4/5

Pierwsza pomoc przedmedyczna to zespół czynności, jakie należy wykonać wobec osoby poszkodowanej wskutek urazu lub nagłego ataku choroby, celem ratowania jej zdrowia i życia. Czynności te podejmuje osoba znajdująca się na miejscu zdarzenia. Oceniwszy stan poszkodowanego, należy niezwłocznie wezwać pomoc. Najlepiej, jeśli poprosi się o to kogoś ze świadków zdarzenia, zyskując w ten sposób cenny czas. Ofiarę układa się na wznak na twardym podłożu. Wykonuje się masaż serca, polegający na uciskaniu klatki piersiowej w 2/3 długości mostka na głębokość 5-6 cm. Po 30 uciskach należy wykonać 2 oddechy ratownicze. Resuscytację w schemacie 30:2 należy kontynuować do czasu przybycia wykwalifikowanej pomocy medycznej lub do chwili, w której ofiara zacznie samodzielnie oddychać.

„Łukasz ratuje misia, czyli jak udzielać pierwszej pomocy” opowiada o chłopcu, który jest świadkiem, jak jego mama udziela pierwszej pomocy.

Kiedy wchodzą do lodziarni, dostrzegają spore zamieszanie. Na podłodze leżał starszy pan. Był nieprzytomny, a wokół niego kłębili się dorośli. Mały Łukasz widzi udzielanie pierwszej pomocy staruszkowi, który zasłabł w cukierni. Jego mama wie, co robi. Precyzyjnie wydaje polecenia osobom z otoczenia i podejmuje się resuscytacji. Chłopiec jest pod wielkim wrażeniem wiedzy i zdecydowanego działania swojej mamy. Chwilę później pojawiają się ratownicy, którzy na sygnale zabierają poszkodowanego do szpitala. Łukasz uważa, że jego mama jest superbohaterką.

Po powrocie do domu chłopiec cały czas rozmyślał o tym, co ich spotkało. Mama Łukasza próbuje uczyć chłopca pierwszej pomocy na jego misiu, dodatkowo objaśniając poszczególne czynności. Tłumaczy mu dlaczego każda czynność jest tak ważna i uczy synka na pluszaku, co po kolei należy robić, gdy ktoś potrzebuje pomocy. Maluch sam postanawia poćwiczyć nowo zdobytą wiedzę na swojej maskotce.

„Łukasz ratuje misia, czyli jak udzielać pierwszej pomocy” w prosty sposób omawia zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Książka powstała zgodnie z oficjalnymi zaleceniami Polskiej Rady Resuscytacji. Uważam, że to cenna książeczka w każdej bibliotece malca!

W3Schools

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.