Tańcz, Córko Księżyca!

Autor: Kouam Tawa
Wydawnictwo: Zakamarki
Liczba stron: 44
Wiek: 4+
Moja Ocena: 3+/5

Tradycyjne tańce afrykańskie to przede wszystkim rytm życia, puls, którym tętni świat. Taniec jest modlitwą, rozmową z siłą wyższą, przodkami, prośbą o opiekę i płodność. W plemionach afrykańskich zajmuje bardzo ważne miejsce i towarzyszy praktycznie każdej chwili życia, ze szczególnym uwzględnieniem ważnych uroczystości. W końcu taniec to nie tylko same kroki lub figury, lecz cała baza uczuć i emocji im towarzyszących. Rytm i ekstaza łączą się w jedno, pozwalając przeżyć duchowe i fizyczne wyzwolenie.

„Tańcz, Córko Księżyca!” to krótka historia życia pewnej staruszki, uznanej za najlepszą afrykańską tancerkę. jest to książka, która mówi o tym, jak ważna jest w życiu pasja.

Na pierwszej stronie widzimy staruszkę podpierającą się laską, wspinającą się pod górę, spoconą, robiącą sobie krótkie postoje. To właśnie o niej będzie historia, o jej dorastaniu i przebiegu dorosłego życia.

Pewnego razu na świat przyszła dziewczynka, córka bębniarza i pieśniarki. Z tą chwilą wszyscy mieszkańcy wioski przybyli z mnóstwem owoców i jedzenia na przywitanie nowo narodzonego dziecka. Najstarsza kobieta nadała dziewczynce imię Córka Księżyca. To bardzo szczególne imię, ponieważ maluch przyszedł na świat podczas pełni i teraz będzie rozświetlać smutek ich czarnych nocy. Cała wioska świętowała narodziny Córki Księżyca, pijąc wino i zajadając się kuskusem z warzywami, rybą i mięsem. Natomiast rodzice jak nigdy dotąd, zagrali i zaśpiewali dla swojej pierworodnej i wszystkich innych. W rytm muzyki dziewczynka uśmiechała się, machała rączkami, na co babcia powiedziała, że w przyszłości zostanie tancerką.

Mijały lata, Córka Księżyca rosła, a kiedy ojciec grał na bębenku, matka śpiewała, dziewczyna zaczynała tańczyć. Ludzie z wioski dumni byli z rodziny artystów. Jej taniec dawał radość wszystkim mieszkańcom. Zapraszali ich na wszystkie lokalne uroczystości. Taniec młodej kobiety uważano za coś, co potrafiło nawet leczyć. Tańczyła podczas wesel, narodzin, pogrzebów, wywoływania deszczu, suszy, a nawet by wyrazić radość życia.

„Tańcz, Córko Księżyca!” to piękna opowieść dla młodych czytelników o życiu, ludzkim losie, młodości i starości, o tym, co przemija i pozostaje, o pasji i tańcu.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.