Co ma kura z jaszczura?

Autor: Cristina Banfi
Wydawnictwo: Adamada
Liczba stron: 40
Wiek: 6+
Moja Ocena: 4+/5

Ewolucja to proces, w którym wcześniej istniejące formy życia poddane są wolniejszym lub szybszym przemianom. W dziejach Ziemi pokolenie po pokoleniu zaczyna wykazywać cechy zupełnie odmienny od tych, które charakteryzowały ich przodków. W każdej kolejnej generacji dochodzi do mutacji w DNA, która powoduje rozmaite przypadkowe zmiany, zwykle bardzo nieznaczne, w dziedzicznych cechach zwierząt czy roślin. W ten sposób w każdym pokoleniu na nowo generowana jest różnorodność. Ślady ewolucji znajdujemy w skamielinach. To one pokazują nam, jak bardzo lub jak mało organizmy zmieniły się czasie.

„Co ma kura z jaszczura? Wielka księga ewolucji” to album popularnonaukowy dla dzieci i młodzieży, o przodkach, jak i ich obecnych krewnych współcześnie żyjących zwierząt na naszym świecie.

Niektóre zwierzęta z przeszłości mogą nam się wydawać przerażające, piękne lub odrobinę dziwaczne. Chociaż dziś już nie istnieją, wiemy wiele o ich życiu czy wyglądzie dzięki rekonstrukcjom przeprowadzonym przez paleontologów na podstawie ich skamieniałych szczątków.

Poznaliśmy odpowiedź na tytułowe pytanie, a mianowicie, co Tyrannosaurus Rex ma wspólnego z kura domową. Otóż udowodniono, że białko odkryte w jego skamieniałościach znajduje się także u dzisiejszych ptaków. Czyli ten zwykły ptak, który znosi nam jajka, jest przodkiem najgroźniejszego dinozaura, który kiedyś kroczył po ziemi?! Kolejnym fascynującym zagadnieniem w książce jest połączenie owcy i wilka. Okazuje się, że łączą je niektóre cechy szkieletu, a przede wszystkim parzystokopytność. Chodzi o dawne drapieżniki, których kończyny miały parzyste liczby palców tak jak u dzisiejszych owiec.

Dzisiejsze rekiny, tak jak ich przodkowie, są doskonałymi drapieżnikami. Najnowsze badania potwierdzają hipotezę, że walenie i hipopotamy mają tego samego przodka. Żył on w pobliżu wody i właśnie od niego stopniowo wyewoluowały zwierzęta o coraz bardziej hydrodynamicznej budowie ciała, z płetwami, umożliwiającymi pływanie.

Umieszczenie na każdej rozkładówce sylwetki dziecka uzmysławia czytelnikowi rzeczywiste rozmiary przedstawianych stworów. Łatwiej jest wytłumaczyć dziecku jakiej wielkości był dinozaur, na podstawie wzrostu człowieka.

W książce znajdziemy porównania szkieletów, piór, kończyn, szczęk, zębów oraz jaj. Młody czytelnik przeczyta o superprzodkach stawonogów, pozna największego z kotowatych, zaznajomi się z dziwacznymi krokodylami, przeczyta o prehistorycznych torbaczach i przodku najwolniejszego zwierzęcia świata.

„Co ma kura z jaszczura. Wielka księga ewolucji” to wyjątkowe spotkanie z nauką, połączone z nabytą wiedzą, naukowymi hasłami, niesamowitymi faktami i ciekawostkami. Książka rozpala ciekawość dziecka do świata, przyrody oraz dociekania prawdy o tym, jak wyglądał rozwój życia na naszej planecie. Jest to pozycja wydawnicza do oglądania, podziwiania, czytania a przede wszystkim do poszerzania wiedzy o dinozaurach i obecnych zwierzętach.

„Co ma kura z jaszczura?” to praca zbiorowa pracowników Muzealnego Stowarzyszenia Dydaktycznego w Mediolanie. Ilustracje stworzył biolog Roman Gorcia Mora, specjalizujący się w rysunkach naukowych, a przede wszystkim w paleontologicznych rekonstrukcjach dinozaurów.

 

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.