Autor: Cristina Banfi
Wydawnictwo: Adamada
Liczba stron: 40
Wiek: 6+
Moja Ocena: 4+/5
Ewolucja to proces, w którym wcześniej istniejące formy życia poddane są wolniejszym lub szybszym przemianom. W dziejach Ziemi pokolenie po pokoleniu zaczyna wykazywać cechy zupełnie odmienny od tych, które charakteryzowały ich przodków. W każdej kolejnej generacji dochodzi do mutacji w DNA, która powoduje rozmaite przypadkowe zmiany, zwykle bardzo nieznaczne, w dziedzicznych cechach zwierząt czy roślin. W ten sposób w każdym pokoleniu na nowo generowana jest różnorodność. Ślady ewolucji znajdujemy w skamielinach. To one pokazują nam, jak bardzo lub jak mało organizmy zmieniły się czasie.
„Co ma kura z jaszczura? Wielka księga ewolucji” to album popularnonaukowy dla dzieci i młodzieży, o przodkach, jak i ich obecnych krewnych współcześnie żyjących zwierząt na naszym świecie.
Niektóre zwierzęta z przeszłości mogą nam się wydawać przerażające, piękne lub odrobinę dziwaczne. Chociaż dziś już nie istnieją, wiemy wiele o ich życiu czy wyglądzie dzięki rekonstrukcjom przeprowadzonym przez paleontologów na podstawie ich skamieniałych szczątków.
Poznaliśmy odpowiedź na tytułowe pytanie, a mianowicie, co Tyrannosaurus Rex ma wspólnego z kura domową. Otóż udowodniono, że białko odkryte w jego skamieniałościach znajduje się także u dzisiejszych ptaków. Czyli ten zwykły ptak, który znosi nam jajka, jest przodkiem najgroźniejszego dinozaura, który kiedyś kroczył po ziemi?! Kolejnym fascynującym zagadnieniem w książce jest połączenie owcy i wilka. Okazuje się, że łączą je niektóre cechy szkieletu, a przede wszystkim parzystokopytność. Chodzi o dawne drapieżniki, których kończyny miały parzyste liczby palców tak jak u dzisiejszych owiec.
Dzisiejsze rekiny, tak jak ich przodkowie, są doskonałymi drapieżnikami. Najnowsze badania potwierdzają hipotezę, że walenie i hipopotamy mają tego samego przodka. Żył on w pobliżu wody i właśnie od niego stopniowo wyewoluowały zwierzęta o coraz bardziej hydrodynamicznej budowie ciała, z płetwami, umożliwiającymi pływanie.
Umieszczenie na każdej rozkładówce sylwetki dziecka uzmysławia czytelnikowi rzeczywiste rozmiary przedstawianych stworów. Łatwiej jest wytłumaczyć dziecku jakiej wielkości był dinozaur, na podstawie wzrostu człowieka.
W książce znajdziemy porównania szkieletów, piór, kończyn, szczęk, zębów oraz jaj. Młody czytelnik przeczyta o superprzodkach stawonogów, pozna największego z kotowatych, zaznajomi się z dziwacznymi krokodylami, przeczyta o prehistorycznych torbaczach i przodku najwolniejszego zwierzęcia świata.
„Co ma kura z jaszczura. Wielka księga ewolucji” to wyjątkowe spotkanie z nauką, połączone z nabytą wiedzą, naukowymi hasłami, niesamowitymi faktami i ciekawostkami. Książka rozpala ciekawość dziecka do świata, przyrody oraz dociekania prawdy o tym, jak wyglądał rozwój życia na naszej planecie. Jest to pozycja wydawnicza do oglądania, podziwiania, czytania a przede wszystkim do poszerzania wiedzy o dinozaurach i obecnych zwierzętach.
„Co ma kura z jaszczura?” to praca zbiorowa pracowników Muzealnego Stowarzyszenia Dydaktycznego w Mediolanie. Ilustracje stworzył biolog Roman Gorcia Mora, specjalizujący się w rysunkach naukowych, a przede wszystkim w paleontologicznych rekonstrukcjach dinozaurów.
