Gdybym był dorosły

Autor: Éva Janikovszky
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Liczba stron: 36
Wiek: 5+
Moja Ocena: 4/5

„Gdybym był dorosły” to przezabawna i mądra książka, która w przewrotny sposób tłumaczy czego pragną dzieci i dlaczego dorośli są tacy dziwni.

Książka ukazuje świat oczami dziecka, pełen nakazów, zakazów i ograniczeń. Każde dziecko wie, że o wiele zabawniej jest być niegrzecznym, niż grzecznym. Dorośli ciągle zabraniają czegoś dzieciom, zwracają im uwagę i każą się słuchać.

Chłopczyk dostrzega, że dorośli zawsze i wszędzie robią tylko to, na co przyjdzie im ochota. Ubierają się zgodnie ze swoim życzeniem. Oglądają telewizję do późnych godzin nocnych. Wychylają się z okna, gdy tylko coś ich zaciekawi. Spoceni piją zimną wodę, a nawet mogą bardzo cicho mówić „dzień dobry”.

Dalej opowiada nam, jak wygląda jego idealny model dorosłego, czyli – jaki będzie sam, gdy dorośnie. Tłumaczy, że gdy osiągnie wiek dojrzały, będąc w gościach, mógłby machać nogami pod stołem i pociągać nosem, zamiast go wydmuchiwać. Nie wycierałby nóg, trzymałby w domu prawdziwą żyrafę, która spałaby obok jego łóżka.

Następnie widzimy tego samego chłopca, ale już jako mężczyznę. Bycie dorosłym jest wspaniałe. Przedstawia nam swoją żonę i dzieci. Mówi, że jego rodzina będzie mogła robić wszystkie zakazane rzeczy; machać nogami pod krzesłem w gościach, jeść czekoladę przed obiadem, chodzić tyłem po ulicy i głaskać bezdomne koty. Nie rozumie tylko, dlaczego jego rodzice, chociaż są już duzi, wcale nie robią tych wszystkich, wymarzonych rzeczy.

„Gdybym bym dorosłym” to lektura pokazująca marzenia dziecka, które niestety różnią się od rzeczywistej dorosłości. Warto wyjaśnić dziecku, że bycie pełnoletnim to nie tylko wolność i zabawa, ale i masa obowiązków. Cała książka napisana jest z przymrużeniem oka, a ironiczne komentarze chłopca są naprawdę zabawne. Publikacja śle prosty przekaz – dorosły tęskni za życiem z młodości, które nie powróci, a dziecko za to pragnie pełnoletności, która jeszcze nie nadeszła. Dlatego czasem warto pozwolić sobie cieszyć się zwykłymi i prostymi rzeczami, takimi, jak wtedy, kiedy było się małym. Szkoda tylko, że będąc dorosłym, nie można pozostać dzieckiem.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.