Brat ze słoika

Autor: Chazerand Emilie
Wydawnictwo: Kinderkulka
Liczba stron: 44
Wiek: 4+
Moja Ocena: 4+/5

„Brat ze słoika” to śmieszna i zaskakująca historia, opowiadająca o emocjach towarzyszących dzieciom, na wieść o nowym rodzeństwie.

Hipolit jest jedynakiem i jak twierdzi, ma okropne imię. Jest przeciwieństwem kolegi Bazyla, który ma aż 6 sióstr i ciągle skarży się na rodzeństwo – u niego nie ma czasu na nudę.

Chłopiec ma całą uwagę rodziców skupioną na sobie. Mama nazywa go swoim księciem, małym arcydziełem, chłopczykiem jak z bajki. Może się do niej przytulać, kiedy chce i ma całą jej czułość tylko dla siebie. Z tatą urządza sobie męskie spotkania. Wspólnie wędkują, majsterkują i się ścigają.

Chłopiec opowiada nam o zaletach i wadach nieposiadania rodzeństwa. Jako że jest jedynakiem, Hipolit ma obowiązki domowe, którymi nie ma się z kim podzielić. Są to: wynoszenie śmieci, nakrywanie do stołu, wycieranie i chowanie pozmywanych naczyń, czy kursowanie do sklepu, kiedy czegoś zabraknie.

Pewnego dnia poproszony przez mamę Hipolit idzie do sklepu Pana Baratiniego po sucharki bez soli. Wraca natomiast do domu z bratem w słoiku, za który zapłacił €1.28. Sklepikarz poradził mu, jak uzyskać nowe rodzeństwo. Chłopiec, będąc w domu, postąpił według instrukcji od pana Baratiniego. Napełnił wannę gorącą wodą z pianą i dużą ilością pary, wylał zawartość słoika i czekał niedługą chwilę, gdy nagle usłyszał głos…

Achacy – takie imię widniało na denku od słoika, okazał się starszym bratem Hipolita.

Nowy ulubiony syn wprowadza się do pokoju chłopca, gdzie razem dzielą piętrowe łóżko. Niestety brat zajął także kawałek serca mamy i uwagę kolegi oraz jego sióstr. W chłopcu narastała zazdrość i złość. Któregoś razu na szkolnym podwórku Hipolit popchnął wielkiego Gedeona i myślał, że ten spuści mu lanie. Jednak w obronę stawił się za niego Achacy.

Zbliżał się Dzień Matki i chłopcy udali się do sklepu pana Baratiniego po specjalny prezent. Ciekawi Was co kupili? Na pewno się śmiejecie, dlatego nie zdradzając więcej szczegółów, odsyłam do lektury…

„Brat w słoiku” to publikacja, która nie tylko pokazuje relacje między rodzeństwem, ale przede wszystkim przedstawia, z punktu widzenia dziecka, proces wchodzenia w nowe role w rodzinie i emocje im towarzyszące. Jest to wartościowa pozycja o relacjach między rodzeństwem, napisana ciekawie i dowcipnie. Szczerze, jak tylko byłoby możliwe kupić gdzieś taki słoiczek lub dwa, nie zawahałabym się ani chwili…

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.