
Autor: Elisenda Roca
Wydawnictwo: Debit
Liczba stron: 48
Wiek: 6+
Moja Ocena: 4+/5
„Czytamy sylabami. Ale smrodek!”, “Czytamy sylabami. Kupisz mi? i “Czytamy sylabami. On-off” to nowa seria do nauki czytania dla początkujących, która jednocześnie kształtuje pozytywne wzorce zachowań.
Wszystkie trzy pozycje adresowane są dla dzieci od szóstego roku życia, które stawiają pierwsze kroki w fascynującym świecie liter. Książeczki nastawione są na czytanie metodą sylabową. Z tego też powodu, wszystkie wyrazy podzielone zostały na sylaby i wyróżnione kolorami: czarnym i czerwonym. Dzięki temu najmłodsi bez trudu mogą podjąć pierwsze próby samodzielnego literowania. Ze względu na dość dużą ilość tekstu, książeczki na pewno bardziej spodobają się dzieciom, które już opanowały podstawy czytania.

„Czytamy sylabami. Ale smrodek!” to historyjka, która uczy, jak zadbać o siebie i przypomina, dlaczego higiena jest ważna.

Ula, Janek i Staś nie przepadają za czystością. Nie lubią się kąpać ani sprzątać. Wszechobecny bałagan zupełnie im nie przeszkadza, a ich zapach z czasem sprawia, że koledzy zaczynają od nich stronić.
Bohaterowie książki nie przejmowali się plamami na swoich ubraniach, dziurami i wszelkim niechlujstwem. Jakby tego było mało, cała trójka uwielbia dłubać w nosie, puszczać bąki i robić głupie żarty.

Aż pewnego dnia z pomocą przychodzi dyrektor szkoły, który urządza z rodzeństwem pogadankę. Mężczyzna tłumaczy dzieciom, jak ważna jest czystość i do czego może doprowadzić życie w brudzie.

Dzieci postanowiły spróbować przygodę z mydłem, pastą do zębów i szamponem. Wkrótce przestały brzydko pachnieć, a na dodatek odnosiły się do siebie i innych z szacunkiem.

„Czytamy sylabami. Kupisz mi?” to powiastka, która uczy, jak mądrze wydawać pieniądze i jak je oszczędzać.
Franek, Maks i Zuzia to rodzeństwo, które dzieli spory pokój, a w nim wiele ciekawych rzeczy. Cała trójka spędza mnóstwo czasu na czytaniu i każdy ma swoje ukochane lektury, które zna na pamięć.

Pewnego dnia coś jednak się zmienia i Maks przy każdej okazji wymusza na rodzicach kupno nowej zabawki, czy kart kolekcjonerskich. Jest niezadowolony, gdy rodzice nie chcą spełnić jego zachcianki.

Świat Maksa zmienił się nie do poznania. Z pogodnego i sympatycznego chłopca, zmienił się na gniewnego i obrażonego dzieciaka.

Na szczęście uważni rodzice podejmują mądrą decyzję i szybko rozwiązują niezdrową sytuację, dając mu świnkę-skarbonkę. Ma ona pomóc Maksowi oszczędzać pieniądze, zamiast pochopnie je wydawać. Maks znowu zachowuje się spontanicznie, jest radosny i przestał wymuszać zakupy.

„Czytamy sylabami. On off” to opowiadanie z morałem, które uczy, jak mądrze korzystać z telefonu.
Trójka przyjaciół: Agata, Tomek i Mateusz uwielbiają wspólnie spędzać ze sobą czas. Pewnego dnia postanawiają wspólnie wyprawić przyjęcie urodzinowe.

Wszystko zmienia się, kiedy Tomek dostaje w prezencie od taty telefon komórkowy. Chłopiec staje się jakiś dziwny i szybko uzależnia się od smartphona. Tomek nie widzi nic poza nową zabawką, nawet swoich przyjaciół, a cyfrowy ekran staje się jego oknem na świat. Rezygnuje ze wspólnych spotkań z przyjaciółmi, zaszywa się w domu i całymi dniami gra na telefonie.


Mało tego, Agata i Mateusz dostrzegają, że coraz więcej ich kolegów i koleżanek zachowuje się podobnie. Wszyscy snują się ze wzrokiem wbitym w ekran swojego telefonu i wcale się do siebie nie odzywają.

Kilka dni później przyjaciele spotykają smutnego Tomka, któremu tata zabrał telefon, dlatego, że za dużo czasu na nim przesiadywał. Na szczęście chłopiec rozumie, że smartfon to nie wszystko.

Cała seria jest fantastycznie zilustrowana, a perypetie bohaterów są bliskie naszym czytelnikom. Z tymi książkami dzieci nauczą się radzić sobie z problemami, pokonywać przeszkody i współpracować z innymi. Dowiedzą się również, jak rozwijać się i żyć z innymi w harmonii.
Przedstawione tematy są ciekawe i poruszają współczesne problemy, z którymi spotykają się dzieci wczesnoszkolne. Każda książeczka zawiera praktyczne skrzydełka do zaznaczania czytanego tekstu oraz zakładkę do samodzielnego wycięcia.

„Czytamy sylabami” to bardzo wartościowa seria, ponieważ dzieci ćwicząc sztukę czytania, jednocześnie poznają bardzo pouczające historie i dowiadują się jak poprawić swoje zachowanie, pokonać przeszkody i wzmocnić swoje relacje z innymi osobami. Adaś nie potrafi jeszcze czytać, nasza przygoda dopiero się rozpoczyna. Mam dla niego nieco łatwiejsze książeczki, które powoli stają się naszą codziennością. Uważam, że tematy podejmowane w książeczkach są naprawdę ważne zarówno dla każdego dziecka, jak i osób dorosłych. Polecam, szczególnie dla dzieci, które zaczynają naukę czytania.
