Szym Pansik ma własne zdanie

Autor: Suzanne Lang
Wydawnictwo: Papilon
Liczba stron: 48
Wiek: 3+
Moja Ocena: 4-/5

„Szym Pansik ma własne zdanie” to książka dla dzieci, która podbiła serca polskich czytelników. Szym Pansik powraca, by pokazać, że warto wyrazić własną opinię i stanowczo odmówić tego, na co się nie ma ochoty.

Tytułowy bohater został zaproszony na przyjęcie Jeżozwierza. Problem w tym, że nie umie tańczyć. Dlatego inne zwierzęta postanawiają go tego nauczyć. Musi tylko znaleźć swój własny rytm. Szym Pansik uczy się od swoich przyjaciół, którzy są pod niezłym wrażeniem jego wygibasów i kroków.

Na przyjęciu urodzinowym każdy chce tańczyć z Szym Pansikiem. Po długiej potańcówce dochodzi on do wniosku, że nie może już tego znieść. Kiedy to ogłasza wszystkim zwierzętom, te także przyznają, że nie lubią tańczyć.

Szym Pansik chce opuścić imprezę, ale odkrywa jedzenie – mnóstwo pysznych potraw. Okazuje się, że jeżozwierz zamiast tańców, oferuje ucztę dla podniebienia oraz gry, więc impreza nadal odnosi wielki sukces.

Tytułowy bohater i inne zwierzęta, które ośmieliły się przyznać, że nie lubią tańczyć, zostały na przyjęciu jedząc, a nawet grając w kilka gier, ale nie tańcząc. Było to chętniej zaakceptowane przez wszystkich uczestników urodzinowego przyjęcia.

„Szym Pansik ma własne zdanie” to książka z obrazkami o tym, jak mówić za siebie i nie iść za tłumem. Lektura może stać się pomocna do omówienia wielkich emocji związanych z byciem innym i wyrażaniem własnych preferencji. Zawsze doceniam imprezy, które jasno pokazują, że brak tańca jest społecznie akceptowany. Zastanawiam się, czy jego przesłanie dociera do docelowych odbiorców tak samo, jak do zmęczonych dorosłych czytelników, którzy zostali uwarunkowani myśleniem, że imprezy takie jak śluby czy nawet bal maturalny wymagają tańca. Bardzo popieram imprezy z grami planszowymi i innymi zabawami, gdzie ma się wybór na coś konkretnego, a nie jest się zmuszanymi do czegoś, na co się nie ma chęci.

W3Schools

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.