Pan Kudłaty i Cztery Łapy

Autor: Czarkowska Iwona
Wydawnictwo: Papilon
Liczba stron: 96
Wiek: 4+
Moja Ocena: 4/5

„Pan Kudłaty i Cztery Łapy” to książka, która uczy dzieci, jak bardzo pozory mogą mylić oraz jak często oceniamy innych, zupełnie się myląc.

Rodzina Stokrotków mieszka w małym, zielonym domku z werandą. Pan Paweł jeździ żółtą taksówką, wożąc ludzi. Pani Klara w małym pokoju na poddaszu szyje kostiumy teatralne. Ich dzieci, bliźniacy Kasia, Kacper i pięcioletnia Maja, pomagają rodzicom w opiece nad przygarniętymi zwierzętami w schronisku, pod nazwą Cztery Łapy.

Pewnej wiosny, tuż za płotem, na pustym placu obok domu rodzinnego państwa Stokrotków, staje nowy dom. Wszyscy mieszkańcy są zainteresowani nowymi sąsiadami. Niestety szybko okazuje się, że nowy lokator wcale nie jest chętny do nawiązywania relacji. Na domiar złego jest uczulony na całe stadko kociaków i psiaków. Sąsiad, Arnold Kudłaty, jest ewidentnie samotnikiem, a w dodatku niecierpiącym zwierząt.

Jednak pewnego razu, w zupełnie nieoczekiwanym momencie, czworonogi ratują go z opresji. Na dostatek okazuje się, że p. Kudłaty nie ma uczulenia na zwierzęta, tylko na sofę, na której spędza wiele czasu.

W lekturze opowieść o perypetiach bohaterów przeplata się z historią, którą mama czyta wieczorami swoim dzieciom. Zaciekawieni czytelnicy śledzą bajkę o pewnym trollu, który ukrywa się przed wszelkim towarzystwem, w obawie przed nieznajomymi.

Troll Kudłaty otrzymał od swojego pradziadka w spadku pudełko z wielkim skarbem. Niestety kluczyk do skrzynki zgubił się i nie zna jej zawartości. Żyje jednak w przekonaniu, że jest to coś niezwykle cennego i musi tego strzec, jak oka w głowie.

Mieszka sam w starej chatce w środku lasu, nikomu nie otwiera drzwi, a każdą próbę nawiązania z nim kontaktu, traktuje jak próbę podstępu, by ukraść mu skarb.

Podobnie jak w historii u rodziny Stokrotków, małe wydarzenie przeradza się w duże, pozytywne zmiany.

„Pan Kudłaty i Cztery Łapy” to książka, która uczy dzieci tego, że pozory często mylą i że czasem nie mamy wpływu na to, jak nas odbiera otoczenie. Lektura wydana jest w twardej oprawie i czyta się ją ekspresowo. Publikacja otrzymała III nagrodę w V Konkursie im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży w kategorii do 6 lat.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.