Podróż siódma

Autor: Stanisław Lem
Wydawnictwo: Literackie
Liczba stron: 80
Wiek: 7+
Moja Ocena: 4/5

„Podróż siódma” w formie opowieści graficznej, to połączenie przezabawnego opowiadania Stanisława Lema z doskonałą kreską Jona J. Mutha.

Ijon Tichy jest poszukiwaczem przygód, który od dwóch lat samotnie zmierza w rakiecie z Ziemi do gwiazdozbioru Cielca. Pewnego razu lecąc przez kosmos, jego statek ulega awarii. Meteor wielkości ziarnka fasoli przebija pancerz jego rakiety i uszkadza urządzenie tak, że pozbawia rakietę zdolności manewrowania. Ijon nie może kontrolować dalszego lotu ani wezwać pomocy. Nie jest w stanie naprawić usterki, a nikogo poza nim nie ma na pokładzie.

Statek wpada w kosmiczne wiry, których konsekwencją są wygięcia na linii czasu i astronauta zaczyna się niebezpiecznie mnożyć. Przybywa pasażerów… którzy okazują się tłumem zmultiplikowanych Tichy’ch. Uwięziony w swoistej pętli czasoprzestrzennej dzielny astronauta postanawia wykorzystać sytuację i sam ze swoim klonem dokonać naprawy.

„Podróż siódma” opowiada o kosmicznym podróżniku, który za wszelką cenę musi zapewnić powodzenie swojej misji. Opowieść graficzna pozwala zastanowić się nad decyzjami dnia codziennego i kreowanymi zachowaniami z perspektywy widza. Według mnie fabuła prowadzona jest trochę chaotycznie, pogubiłam się w akcji i musiałam cofnąć się o kilka stron, by ponownie przeczytać historię. O ile sama opowieść może wydać się postronnemu czytelnikowi zagmatwana i dziwna, o tyle podanie jej w formie komiksu, w połączeniu z grafikami Jona J Mutha, ułatwia jej odbiór i pozwala na łatwiejsze uporządkowanie całości. Niemniej jednak myślę, że tytuł znajdzie grono fascynatów, którzy go pokochają i takich, którzy po przeczytaniu odłożą go na półkę. Co ważne, wszelkie zagadnienia odnośnie do lektury wyjaśnione są na początku komiksu. Warto zapoznać się z jego wstępem przed dalszym czytaniem książki.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.