Dzikie i domowe. Jak człowiek udomowił zwierzęta

Autor: Jean-Baptiste de Panafieu
Wydawnictwo: Adamada
Liczba stron: 48
Wiek: 5+
Moja ocena: 5/5

„Dzikie i domowe. Jak człowiek udomowił zwierzęta” to ilustrowany album opowiadający o niesamowitej przygodzie człowieka w obliczu dzikiej przyrody i pozwalający zanurzyć się w sedno mechanizmów ewolucji różnych gatunków zwierząt.

Pies, kot, koń, kura, krowa, świnia, koza, królik, czy złota rybka… te wszystkie stworzenia mają jakiegoś przodka, który żył na wolności. Młodzi czytelnicy dowiedzą się o niesamowitym procesie, jakim jest ujarzmianie dzikiej natury przez człowieka i poznają mechanizmy rządzące ewolucją różnych gatunków zwierząt.

Publikacja łączy plansze encyklopedyczne, sekwencje rysunkowe i diagramy, opowiadając historię udomowienia zwierząt, ich selekcji lub modyfikacji genetycznych. Schematyczny układ rozdziałów zawiera stałe elementy, czyli krótką, ogólną informację, dane dotyczące początków kontaktu z człowiekiem, zestawienie zwierzęcia dzikiego z udomowionym oraz odniesienie do czasów współczesnych.

Na każdą udomowioną rasę poświęcono podwójną rozkładówkę, choć niektóre mają dodatkowe strony i wyszczególnione wybrane gatunki. Na koniec czytelnicy mogą przeczytać o osobnikach, których nie zaliczono do grona najbardziej popularnych spośród zwierząt domowych i gospodarskich. Mowa tu np. o jedwabniku, lamie, łososiu, indyku, a nawet myszy.

„Dzikie i domowe. Jak człowiek udomowił zwierzęta” to nowość ukazana nakładem Wydawnictwa Adamada. Tytuł zawiera sporo ciekawostek, jest wciągający i pouczający. Teść współpracuje z kolorowymi ilustracjami. Twarda oprawa i edukacyjny temat zachęcają do zapoznania się z mądrością przelaną na kartki. Słuszne jest, że ludzie cenią sobie zwierzęta za pomoc, opiekę i pracę. Chętnie korzystają z wytwarzanych przez nie surowców i z ich towarzystwa. Bez nich życie na ziemi byłoby zupełnie inne. Ciężko nawet sobie to wyobrazić. Zatem odnośmy się do nich z szacunkiem, ponieważ sporo im zawdzięczamy! Polecam.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.