Podbipięta, czyli co się kryje w nazwiskach

Autor: Michał Rusinek
Wydawnictwo: Znak
Liczba stron: 56
Wiek: 5+
Moja ocena: 5/5

„Podbipięta, czyli co się kryje w nazwiskach” autorstwa Michała Rusinka to książka, która zachęca czytelników do podroży po znaczeniu wielu ważnych, popularnych i wybranych nazwisk.

Z wielkim zainteresowaniem studiowaliśmy stronę po stronie, żeby znaleźć nasze nazwisko. Z wypiekami na twarzy przebrnęliśmy przez nazwiska od zawodów, przez przezwiska, aż po końcówkę -ski. Rozczarowanie. Autor nie wspomniał o popularnym nazwisku – Kowalski! Nic jednak straconego, dlatego, że pisarz zachęca, by spróbować dociec samodzielnie skąd pochodzą nazwiska czytelników, o ile nie zostały tutaj wymienione. Nie mniej jednak lektura okazała się ciekawa i wyjaśniła nam skąd pochodzą pewne znane nam nazwiska.

Młodzi czytelnicy dowiedzą się m.in. tego, że często nazwiska powstawały z imion przodków, od uprawianego przez nich zawodu, od miejsca zamieszkania, zwierząt, a nawet od części ciała, która była u któregoś z nich charakterystyczna. Michał Rusinek przytacza wiele popularnych, jednak rzadkich nazwisk, noszonych przez znane wszystkim osoby ze świata kultury, ale też sporo tych bardzo powszechnych, zajmujących całe strony książki telefonicznej.

Publikacja jest ciekawą okazją do zainteresowania dziecka własną rodziną, jej historią i dziejami naszych przodków. Jest estetycznie wydana, w twardej oprawie z ciekawymi ilustracjami, które przyciągają wzrok i zachęcą do poznania treści.

„Podbipięta, czyli co się kryje w nazwiskach” to intrygujący i ciekawy tytuł, napisany przez niestrudzonego detektywa językowego Michała Rusinka. Obrazki są humorystyczne, kolorowe i wyszły spod ręki Joanny Rusinek. Ten wspaniały polski duet wspólnie pracował nad wieloma lekturami. Na blogu znajdzie choćby: „Wytrzyszczka, czyli tajemnice nazw miejscowości”, „Chuligator, czyli przewodnik po dziecięcych przekrętach”, „Psia skrętka, czyli przewodnik po dziecięcych przekleństwach”, „Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości”, „Od mikmaka do zazuli. Atlas regionalizmów dla dzieci”, „Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożyczonych”.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.