Zadomowieni. O dzieciach uchodźczych, które zamieszkały w Polsce

Autor: Magda Pytlakowska-Wasielewska
Wydawnictwo: All Kids Publishing
Liczba stron: 40
Wiek: 5+
Moja Ocena: 5/5

„Zadomowieni. O dzieciach uchodźczych, które zamieszkały w Polsce” to cztery historie oparte na prawdziwych wydarzeniach i pokazujące czytelnikom punkt widzenia dzieci, które musiały uciekać ze swoich domów, pozostawiając za sobą całe życie.

Bohaterami lektury są Nadzieja z Białorusi, Taras z Ukrainy, Zala z Afganistanu i Manu z Kamerunu. Niegdyś każde prowadziło spokojne i bezpieczne życie. Jednak w ich rodzinnych krajach wydarzyły się nieszczęścia, zmuszające całe rodziny do szybkiej ewakuacji poza terytorium państwa. Dla Nadzieji i jej rodziców były to spawy polityczne, dla Taras był to wybuch wojny, dla Zali i najbliższych powodem była przynależność do dyskryminowanej grupy, a dla Manu powodów było kilka. Wojna spowodowała biedę i prześladowania, prowadzące do biedy.

Książka składa się z 5 rozdziałów i w każdym z nich czytelnik powoli poznaje głównego bohatera. Autorka stopniowo wprowadza nastrój i emocje. Początkowo opowiada jak dzieci żyły w swoich miastach, co lubiły robić i jak mieszkały. Następnie opisuje pośpiech całych rodzin uciekających przed atakami ze strony napastników, aby w finale pokazać czytelnikiem, że Polska okazał się krajem otwartym i pomocnym dla uchodźców.

Wyjątkowym atutem książki są komentarze wplecione pod każdym rozdziałem, które objaśniają trudne kwestie i pomagają w rozmowie. W prosty sposób tłumaczą kim jest uchodźca, jakie ma prawa i obowiązki, objaśnia kwestie prawne i organizacyjne.

„Zadomowieni. O dzieciach uchodźczych, które zamieszkały w Polsce” to poruszająca, ważna i wręcz potrzebna publikacja dla czytelników, warta przeczytania niezależnie od ich wieku.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.