Co widzimy w gwiazdach? Ilustrowany przewodnik po nocnym niebie

Autor: Kelsey Oseid
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Liczba stron: 159
Wiek: 5+
Moja Ocena: 4+/5

„Co widzimy w gwiazdach? Ilustrowany przewodnik po nocnym niebie” to świetna pozycja dla każdego, kto z ciekawością spogląda w niebo. To książka, która przedstawia nocny świat nad nami w pigułce. Ogrom wiedzy o kosmosie może stanowić wspaniałą bazę dla młodego odkrywcy wszechświata, który rozpoczyna swoją przygodę z astronomią.

Dziś w miastach, intensywnie oświetlonych sztucznym światłem, trudno jest dostrzec choćby Drogę Mleczną czy jakąś konstelację.

Pomimo, że sami też mieszkamy w mieście, staramy się obserwować niebo, jeśli mamy okazję. Od jakiegoś czasu Galaktyka stała się nam nieco bliższa dzięki aplikacji na telefon. Adaś uwielbia odkrywać nowe gwiazdy i szukać znanych planet poprzez używanie darmowego programu SkyView Lite na iPhonie, który okazał się strzałem w dziesiątkę. Nie potrzeba nawet wychodzić z domu. Często leżymy w łóżku z telefonem w dłoni i kierujemy nim w dowolnym kierunku, aby zobaczyć co znajduje się na niebie, za ścianami, nad sufitem, czy pod podłogą naszej sypialni. Natomiast informacje zawarte w przewodniku, pomocne będą aby uzupełnić zdobytą już przez nas wiedzę, jak i przybliżyć się do nocnego nieba, które nie traci swojej magii.

Książka podzielona została na siedem tematycznych części, poświęconych odpowiednio: gwiazdozbiorom, Drodze Mlecznej, Księżycowi, Słońcu, planetom, planetoidom, kometom i meteorom oraz przestrzeni kosmicznej.

Zaczynamy od krótkiego wstępu i poznania naszego miejsca we wszechświecie.

Każda konstelacja jest pięknie, wręcz magicznie przedstawiona. Znajdziemy przy niej dokładny opis, np. skąd wzięła swoją nazwę, w której części nieba mamy jej szukać i jak mocno świeci.

Pojawiły się również liczne, bardzo interesujące fakty i ciekawostki. Ciekawe okazało się też pochodzenie starożytnych nazw niektórych gwiazdozbiorów, nawiązujących do mitologii.

Przeczytamy jakich narzędzi do pomiarów ciał niebieskich używa się w dzisiejszych czasach oraz jakimi posługiwano się w przeszłości. Dowiemy się też czym jest Droga Mleczna oraz jakie fazy ma Księżyc.

Młody czytelnik może tu również sięgnąć po szczegółowe wiadomości dotyczące planet, ich budowie i wielkości. Dowie się czym są komety, meteoryty oraz jak poprzez wieki kształtowały się wyobrażenia ludzi na temat wszechświata.

Na samym końcu znajdziemy ciekawostki o sondach kosmicznych Pioneer 10 i Pioneer 11, które zostały wysłane na przełomowe misje, aby przekazać jak najwięcej informacji o człowieku potencjalnym mieszkańcom innych planet.

Zarówno dorosły jak i dziecko odnajdą w tej książce wiele ciekawostek, które wzbogacą ich wiedzę na temat otaczającego nas świata. Niebo przestaje być czystą abstrakcją, a zaczyna być mapą, po której czytelnicy i pasjonaci astronomii będą się pewniej poruszać. Ta książka jest świetnie skomponowana i nie jest przesycona informacjami. Nie jest ona encyklopedią, z suchymi faktami – tekst jest łatwy do przyjęcia. Jest to doskonała lektura dla każdego, kto choć trochę interesuje się nocnym widokiem nad naszymi głowami.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.