Co widzimy w gwiazdach? Ilustrowany przewodnik po nocnym niebie

Autor: Kelsey Oseid
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Liczba stron: 159
Wiek: 5+
Moja Ocena: 4+/5

„Co widzimy w gwiazdach? Ilustrowany przewodnik po nocnym niebie” to świetna pozycja dla każdego, kto z ciekawością spogląda w niebo. To książka, która przedstawia nocny świat nad nami w pigułce. Ogrom wiedzy o kosmosie może stanowić wspaniałą bazę dla młodego odkrywcy wszechświata, który rozpoczyna swoją przygodę z astronomią.

Dziś w miastach, intensywnie oświetlonych sztucznym światłem, trudno jest dostrzec choćby Drogę Mleczną czy jakąś konstelację.

Pomimo, że sami też mieszkamy w mieście, staramy się obserwować niebo, jeśli mamy okazję. Od jakiegoś czasu Galaktyka stała się nam nieco bliższa dzięki aplikacji na telefon. Adaś uwielbia odkrywać nowe gwiazdy i szukać znanych planet poprzez używanie darmowego programu SkyView Lite na iPhonie, który okazał się strzałem w dziesiątkę. Nie potrzeba nawet wychodzić z domu. Często leżymy w łóżku z telefonem w dłoni i kierujemy nim w dowolnym kierunku, aby zobaczyć co znajduje się na niebie, za ścianami, nad sufitem, czy pod podłogą naszej sypialni. Natomiast informacje zawarte w przewodniku, pomocne będą aby uzupełnić zdobytą już przez nas wiedzę, jak i przybliżyć się do nocnego nieba, które nie traci swojej magii.

Książka podzielona została na siedem tematycznych części, poświęconych odpowiednio: gwiazdozbiorom, Drodze Mlecznej, Księżycowi, Słońcu, planetom, planetoidom, kometom i meteorom oraz przestrzeni kosmicznej.

Zaczynamy od krótkiego wstępu i poznania naszego miejsca we wszechświecie.

Każda konstelacja jest pięknie, wręcz magicznie przedstawiona. Znajdziemy przy niej dokładny opis, np. skąd wzięła swoją nazwę, w której części nieba mamy jej szukać i jak mocno świeci.

Pojawiły się również liczne, bardzo interesujące fakty i ciekawostki. Ciekawe okazało się też pochodzenie starożytnych nazw niektórych gwiazdozbiorów, nawiązujących do mitologii.

Przeczytamy jakich narzędzi do pomiarów ciał niebieskich używa się w dzisiejszych czasach oraz jakimi posługiwano się w przeszłości. Dowiemy się też czym jest Droga Mleczna oraz jakie fazy ma Księżyc.

Młody czytelnik może tu również sięgnąć po szczegółowe wiadomości dotyczące planet, ich budowie i wielkości. Dowie się czym są komety, meteoryty oraz jak poprzez wieki kształtowały się wyobrażenia ludzi na temat wszechświata.

Na samym końcu znajdziemy ciekawostki o sondach kosmicznych Pioneer 10 i Pioneer 11, które zostały wysłane na przełomowe misje, aby przekazać jak najwięcej informacji o człowieku potencjalnym mieszkańcom innych planet.

Zarówno dorosły jak i dziecko odnajdą w tej książce wiele ciekawostek, które wzbogacą ich wiedzę na temat otaczającego nas świata. Niebo przestaje być czystą abstrakcją, a zaczyna być mapą, po której czytelnicy i pasjonaci astronomii będą się pewniej poruszać. Ta książka jest świetnie skomponowana i nie jest przesycona informacjami. Nie jest ona encyklopedią, z suchymi faktami – tekst jest łatwy do przyjęcia. Jest to doskonała lektura dla każdego, kto choć trochę interesuje się nocnym widokiem nad naszymi głowami.

W3Schools

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.