Malala i jej czarodziejski ołówek

Autor: Malala Yousafzai
Wydawnictwo: Tekturka
Liczba stron: 48
Wiek: 4+
Moja Ocena: 4/5

“Malala i jej czarodziejski ołówek” to prawdziwa historia dziewczynki, która marzyła o lepszym świecie. Malala Yousafzai to znana na całym świecie aktywistka z Pakistanu. Jest młodą dziewczyną, która została wielokrotnie nagrodzona za swoją odwagę. Została między innymi najmłodszą ambasadorką pokoju ONZ, a w 2014 roku została najmłodszą laureatką Pokojowej Nagrody Nobla.

Ta książka jest skierowana do najmłodszych czytelników przedstawiająca autobiografię z głębokim przesłaniem.

Główna bohaterka opowiada, że jako dziecko oglądała w telewizji chłopca, który za sprawą zaczarowanego ołówka był w stanie przenieść obrazy z wyobraźni do stanu rzeczywistości.

Mała Malala mieszkała z rodziną w dolinie rzeki Swat, w Pakistanie. Jej rodzinny dom mieścił się niedaleko wysypiska śmieci. Dziewczynka codziennie rano, budząc się o świcie, otwierała szafkę stojącą obok jej łóżka, z nadzieją, że znajdzie w niej magiczny ołówek. Gdyby go miała, jej marzenia by się spełniły i wówczas mogłaby podarować innym ludziom wszystko to, co bym nim narysowała.

Mijały lata, gdy pewnego dnia Talibowie zabronili dziewczynkom chodzić do szkoły. Młoda Malala nie mogła tego zrozumieć, ani się z tym pogodzić. Nie zamierzała się jednak poddawać – postanowiła walczyć o prawa swoje i rówieśniczek. Młoda dziewczyna obudziła w sobie potrzebę mówienia publicznie prawie do nauki dla płci żeńskiej. Działając pod pseudonimem Gul Makai, opisywała swoje życie pod rządami talibów. Spisywała to wszystko, co spotykało ją każdego dnia i fakty te zaczęły docierać do ogromnej ilości osób.

Malala, ciemnowłosa dziewczyna w różowej chuście na głowie wybrała trudną drogę życiową, jednak nigdy nie poddała się w walce o swoje marzenia. Dopięła swego z prawdziwym ołówkiem w ręku – pisze listy, układa przemowy, udziela wywiadów i podróżuje po całym kraju, opowiadając o tym, co spotkało ją i innych ludzi w Pakistanie.

Trudno przejść objętnie obok tej książki, ponieważ już sama postać młodej działaczki społecznej przyciąga potężną charyzmą. Jest to historia prawdziwych, dziecięcych marzeń kreślonych ołówkiem, która idealnie nadaje się do zajęć edukacyjnych. To opowieść, która pozwala wierzyć, że każde dziecko może odnaleźć w sobie, swoich słowach i twórczości siłę oraz magię, która pozwoli mu działać i nie pozostawać w cieniu. Malala na własnej skórze, swoim życiem i zachowaniem pokazała, że można i warto walczyć o swoje prawa.

Obecnie wraz z rodziną osiedliła się w Anglii, Birmingham. Choć wszyscy tęsknią za doliną Swat, wiedzą, że ich powrót jest niemożliwy.

W3Schools

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.