Niewidoczny świat

Autor: Oksana Mazur
Wydawnictwo: Levenhuk Press
Liczba stron: 96
Wiek: 8+
Moja Ocena: 5/5

Osoby śledzące nasz blog wiedzą, że Adaś jest typowym maniakiem wirusów i mikroorganizmów. Coś mi się zdaje, że rośnie nam mały naukowiec, ciekawy świata i ciągle głodny wiedzy. Jakże można było nie pokazać mu tej wspaniałej książki, której tytuł to “Niewidoczny świat”.

Książka rozpoczyna się  od szczegółowej historii mikroskopu, a następnie porusza zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać podczas korzystania ze sprzętu.

Od razu powiemy, że bakterie dość trudno jest uchwycić domowym mikroskopem. Natomiast znaleźliśmy sposób na pokaźnie naszych początkowych eksperymentów.

Ostatnio pokazaliśmy synkowi świat po mikroskopem, by zaspokoić trochę jego pytań i pokazać świat z innej perspektywy. Pomysł bardzo mu się spodobał, a w domu ruszyły już pierwsze próby odkrywania mikroświata.

Naszą przygodę rozpoczęliśmy od analizy kropli deszczówki. Nie uwierzycie, ale oglądając zwykłą  kroplę wody, natrafiliśmy na małe żyjątko. Okazało się, że był to pantofelek – owalny, jednokomórkowy organizm, swym kształtem przypominający podeszwę buta lub kapcia. Niezwykłe stworzenie, które naprawdę istnieje – nie tylko w książkach od biologii.

Inspirując się tym, co przeczytaliśmy w tej lekturze i tym, co mieliśmy pod ręką, wzięliśmy się za oglądanie włosów i liści bratków.

Poszczególne rozdziały książki poświęcone są organizmom jednokomórkowym, roślinom, zwierzętom, pasożytom, organizmom wodnym i nie tylko. Zawarte w niej treści dostarczą wielu godzin zabawy z mikroskopem.

Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia, a tej dziecku nie brakuje.

Okazuje się, że w niewidocznym świecie kryje się całe bogactwo kształtów i kolorów. Ten niewidoczny świat mikroorganizmów nabiera barw dopiero w dużym powiększeniu. Przekonamy się o tym poznając ciekawe stworzenia czy bakterie. Małe rozmiary, duży potencjał biologiczny i gotowość do życia w ekstremalnych warunkach – to ich cechy charakterystyczne. Nie bójcie się eksperymentować z dziećmi – każdy najmniejszy wysiłek sprawi, że staną się bliżsi niewidzialnego życia.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.