To wszystko rodzina. O dziecku nowej partnerki brata taty poprzedniej żony i o innych krewnych

Autor: Aleksandra Maxeiner
Wydawnictwo: Sam
Liczba stron: 32
Wiek: 5+
Moja Ocena: 5/5

Rodziny nie możemy sobie w życiu wybrać. Podobnie jak kraju, w którym przychodzimy na świat, ród do którego należymy jest jedną z największych życiowych loterii. Każde dziecko powinno wiedzieć, że jego familia jest jedyna w swoim rodzaju i wcale nie musi przypominać żadnej innej.

„To wszystko rodzina. O dziecku nowej partnerki brata taty poprzedniej żony i o innych krewnych” ukazuje codzienność wielu rodzin i opisuje prawdziwe życie pod jednym dachem.

Na wstępie książki dowiemy się, że już jaskiniowcy łączyli się w pary i zakładali rodziny. Następnie poznamy wielopokoleniowe familie mieszkające pod jednym dachem, przeważnie wielodzietne. Zaraz potem przedstawiona jest obecna, współczesna rodzina jedno- lub wielodzietna.

W książce znajdziemy przykłady i zwięzłe opisy rodzin: samotnej matki z dzieckiem, po rozwodzie, patchworkowej, zastępczej, ojca z córką i jej macochą oraz tęczowej. Dowiemy się na czym polega opieka naprzemienna, np. dlaczego w niektórych rodzinach przez tydzień dziecko mieszka z mamą, a na weekend wyjeżdża do taty.

Przeczytamy także, że rodzina to również ojczym, przyrodni brat czy przybrana siostra.

Dowiemy się o dziedziczeniu cech, o bliźniętach, jedynakach, braterstwie krwi i wioskach dziecięcych.

Bardzo często jeździmy na cmentarz, w odwiedziny na grób Stryjka od strony Pawła. Adaś wie kim był on dla taty, jak również dlaczego nie był zwykłym wujkiem. Tego mi zabrakło w tej książeczce, ale dla kilkulatków wyjaśnienie choćby prostej zależności rodzinnej (na przykładzie Kuby na jednej ze stron), to niezły galimatias. Dlatego odpuszczam to sobie.

Na końcu znajduje się specjalne miejsce na narysowanie i opisanie własnej rodziny.

„To wszystko rodzina” daje możliwości zagłębienia się w familijne korzenie oraz otwiera pole do wspólnych rozmów. Nasza rola polega na tym, aby nauczyć dziecko akceptacji, szacunku, tolerancji odmienności i otwartości wobec tego różnorodnego zjawiska, jakim w dzisiejszym świecie jest rodzina. Lektura wyjaśnia dzieciom nieznane im do tej pory zagadnienia w tym temacie.

5 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.