Atlas mitów

Autor: Thiago de Moraes
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Liczba stron: 96
Wiek: 5+
Moja Ocena: 5+/5

„Atlas mitów” to religie z każdego kontynentu, jak i podróż po całym świecie, w której poznamy bogów, mity, legendy, potwory i bohaterów każdego z tych miejsc.

Wchodzenie w świat mitologii to nie tylko poznawanie opowieści należących do dawnych wierzeń, ale też odkrywanie funkcjonujących na danym obszarze systemów wartości, wzorców społecznych, które w formie adaptacji do dziś w funkcjonują w naszej kulturze.

Mity nie tylko pogłębiają naszą wiedzę na temat życia, ale są dla nas obrazem ówczesnego światopoglądu, prezentują wzorce postaw, ponadczasowe wartości i poruszają uniwersalne treści.

Umiejętność rozpoznawania znaków językowych czy odczytywania ich prawdziwego oraz etycznego znaczenia często wiąże się z koniecznością zgłębiania tajników kultury. Wymaga poznawania ich składników, symboli, ludowych rytuałów przemyconych do chrześcijaństwa, a także odkrycia, w jaki sposób nasi przodkowie postrzegali świat.

Bohaterami mitów są najczęściej bogowie, ale sposób ich przedstawienia powoduje, że odnosimy wrażenie, jakby byli oni ludźmi. Często wyglądają tak my, rządzą się ustalonymi prawami, prowadzą ze sobą walki, bywają podstępni i mściwi, a więc mają typowo ludzkie cechy charakteru.

Opowieści o bogach i herosach traktujemy jak baśnie lub jako ciekawostki. Jednak musimy przyznać, że mity wnoszą do naszego codziennego życia wiele wartości. Stanowią niewyczerpane źródło motywów, tematów i symboli.

Lektura pozwala nam wejść do królestwa bogów, herosów, ich wrogów, sprytnych i przebiegłych bestii z mitologii greckiej, egipskiej, słowiańskiej, nordyckiej, irlandzkiej, azteckiej, japońskiej, hinduistycznej, polinezyjskiej, rdzennych Amerykanów, plemienia Janomamów i ludu Joruba.

Na początku dostajemy szczegółowe instrukcje, co zawiera każda część i jak poruszać się po książce.

Przechodząc dalej mamy krótki wstęp, z którego możemy wyczytać ogólne informacje o postrzeganiu świata przez dany lud. Przeczytamy o wierzeniach danej kultury. Zobaczymy mapy mitologicznych światów i poznajemy najważniejszych bogów, ich przymioty, najbardziej znane istoty półboskie i potwory. Dalej przeczytamy ich mity i legendy, a także opisy najciekawszych stworzeń i artefaktów.

Wszystkie te niesamowite opowieści o potworach, herosach, bogach oraz mitycznych krainach pełnych fantastycznych zdarzeń pomagają w zrozumieniu ludzkiej egzystencji i całego otaczającego nas świata.

Na końcu książki mamy też ściągę z wymowy niektórych egzotycznych imion, zwłaszcza postaci azteckich, irlandzkich, japońskich i indiańskich, które często wymawia się inaczej, niż pisze.

„Atlas mitów” wywoła euforię na twarzach wszystkich tych, którzy lubują się w mitycznych światach, potworach, legendach i pradawnych bóstwach.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.