Autor: Camille Gautier
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Liczba stron: 48
Wiek: 5+
Moja Ocena: 5+/5
„Panika w Egipcie” to książka-gra, której bohaterem jesteś Ty! To lektura, która przeniesie nas do czasów starożytnego Egiptu. Książka jest skierowana do małych pasjonatów lub ich rodziców, którzy chcą zaszczepić w swoich dzieciach zainteresowanie najdawniejszą historią.
Jest to niezła gratka dla sprytnego detektywa – musimy upodobnić się do starożytnych mieszkańców Egiptu, by niepostrzeżenie przemierzać korytarze pałacu i kręte uliczki miasta. Wybierzemy sobie perukę, ubranie, rekwizyty i amulet, po to, żeby zmienić swój codzienny wygląd. Jedynie wnikliwi obserwatorzy, o bystrym umyśle, będą umieć, drogą eliminacji, zbierać dowody. Celem książki jest odkrycie spiskowca przeciwko Faraonowi.
Młody czytelnik szybko wciągnie się w przedstawioną historię, jednocześnie angażując się do poznawania, zapamiętywania i logicznego łączenia wielu faktów oraz ciekawostek dotyczących życia w ówczesnym Egipcie. Dodatkowo jest zmuszany, poprzez zabawę, do myślenia oraz rozwiązywania zagadek. Dzięki rebusom dziecko poszerzy swoją wiedzę o świecie, rozwinie wyobraźnię, zmysł obserwacji i spostrzegawczość.
Fabuła stawia wywiadowcę w roli jednego z bohaterów, ponieważ to on przejdzie się uliczkami miasta w pogoni za podejrzanym. Przemierzając pięć różnych miejsc w Egipcie, z czwórki podejrzanych, będziemy musieli wskazać tego, który czyha na życie wielkiego Faraona Ramzesa II. Musimy ratować sytuację, rozpocząć śledztwo, znaleźć winowajcę i dzięki temu ocalić królestwo.
Oczywiście, w wytypowaniu podejrzanych, pomoże nam pobyt w szkole skrybów. Oto właśnie tutaj spiskowiec niechcący pozostawia nam pierwszą wskazówkę.
Książka przedstawia wiele hieroglifów, jak i ich znaczenie, równocześnie pozwalając nam na oczytanie ich szyfru. Dowiadujemy się, że w Egipcie niegdyś nie znano czym jest pieniądz, zatem wynagrodzenie otrzymywano w postaci towarów. Poznajemy bogów egipskich, tradycyjne obrzędy przygotowujące mumię czy przepis na truciznę. Dokładnie obejrzymy starożytne targowisko i wnętrze świątyni. Poznamy święto Opet i czczone przez Egipcjan zwierzęta. Wejdziemy do królewskiego pałacu, odwiedzimy Dolinę Królów i centrum ówczesnej stolicy.
Natomiast jeżeli ktoś przeoczy istotną wskazówkę i błędnie wskaże zamachowca, to otrzymuje dodatkową podpowiedź i dzięki temu w końcu udaje mu się uratować Faraona.
W nagrodę sam Ramzes II funduje mu osobiste spotkanie oraz specjalny upominek.
„Panika w Egipcie” stanowi świetną odskocznię od tradycyjnej nauki historii. Prowadzenie śledztwa i podążanie śladem podejrzanego jest atrakcyjną zabawą, mogącą umilić czas nie tylko dziecku, ale i rodzicom. Kolorowe ilustracje skutecznie pobudzają wyobraźnię i są swoistym drogowskazem dla małego detektywa. Gorąco polecam.
