Podano do stołu. Savoir-vivre dla dzieci

Autor: Irma Kalnina
Wydawnictwo: Adamada
Liczba stron: 72
Wiek: 4+
Moja Ocena: 4+/5

Warto uświadomić sobie, że dobre maniery przydają się przez całe życie, dlatego czas poświęcony na ich naukę nigdy nie jest stracony. Zasady poprawnego zachowania się są bardzo ważne, szczególnie savoir vivre, który dotyczy zachowania przy stole.

„Podano do stołu. Savoir-vivre dla dzieci” to wartościowe kompendium wiedzy na temat dobrych manier przy spożywaniu jedzenia.

Sporo faktów i ciekawostek zaciekawi nie tylko małego czytelnika, ale i dorosłego. Zacznijmy choćby od ciekawostki: ile razy w ciągu roku zasiadamy do posiłków – aż 1095! Inna informacja: starożytni Grecy do wycierania dłoni używali kromek chleba, czy też: papierowe serwetki wynaleziono w Chinach w II wieku przed naszą erą.

W publikacji znajdziemy prawidłowy układ jak nakryć do stołu. Zgodnie z zasadami savoir vivre, sztućce układamy po obu stronach płaskiego, dużego talerza. Rozmieszczamy je w takim porządku, w jakim będą podawane konkretne dania. Sztućcami posługujemy się, używając najpierw tych najbardziej na zewnątrz, kierując się w stronę zastawy. Na główny talerz stawiamy mniejszy, do przystawki lub głęboki na zupę. Następnie po prawej stronie ustawiamy szklankę na wodę, a na koniec, po lewej stronie talerza kładziemy serwetkę.

Dowiemy się, jak należy odłożyć sztućce na talerz po zakończonej konsumpcji lub w przerwie od jedzenia. Poznamy kilka zasad, których należy przestrzegać, jak choćby: przed planowanym posiłkiem trzeba umyć ręce, nie powinniśmy opierać łokci o stół. Podczas jedzenia należy używać tylko dłoni, podczas gdy łokcie trzymamy jak najbliżej ciała, ale tak, by czuć się i wyglądać naturalnie. Nie możemy mówić, gdy mamy pełne usta i gdy przeżuwamy. Nie rozpoczynamy jedzenia, dopóki wszyscy nie otrzymają porcji. Nie wyciągamy ręki przez cały stół.

Koniecznie trzeba poprosić kogoś innego o podanie dania z dalszej części stołu i wiele innych. Należy więc pamiętać o regułach jedzenia, aby zostawić po sobie jak najlepsze wrażenie.

Książka wspomina też o posiłkach, które zdecydowanie wolno nam jeść palcami oraz o takich, które bywają kłopotliwe. Znajdziemy w niej także podpowiedzi jak uniknąć trudnych sytuacji, kiedy nie ma się pojęcia jak zabrać się za daną potrawę. Lektura podpowiada jak kulturalnie odmówić jedzenia, jak poprosić o dokładkę, albo co zrobić, kiedy nie mamy już ochoty dokończyć tego, co znajduje się na naszym talerzu.

„Podano do stołu. Savoir-vivre dla dzieci” jest według mnie obowiązkową lekturą dla dzieci już od wieku 3 lat. Warto jest pokazywać dziecku, że dobre maniery przy stole obejmują również okazywanie szacunku innym. W ten sposób poprzez spójne, codzienne dawanie przykładu, wyrabiamy w dziecku nawyki, wzmacniając pozytywne zachowania.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.