Bajczary i czarbaje

Autor: Joanna Papuzińska
Wydawnictwo: Literatura
Liczba stron: 104
Wiek: 6+
Moja Ocena: 3+/5

,,Bajczary i czarbaje” to zbiór opowieści polskich bajarzy, wywodzące się z różnych części naszego kraju.

Książka Joanny Papuzińskiej i jej syna Antoniego Beksiaka to skarbnica baśni zasłyszana od ludowych bajarzy z całej Polski.

Są to krótkie, pełne magii opowiastki, pokazujące konkretne wydarzenia z mądrym morałem. Każda z nich niesie za sobą pewną naukę, z której można wyciągnąć wnioski na przyszłość. Opowieści dotykają problemów prostych ludzi, których spotykają niezwykłe, nawet nadprzyrodzone sytuacje. Ich bohaterowie mają różne przygody, ale wszystkie kończą się szczęśliwie. Każda historia pokazuje, że dobro zwycięża nad złem.

Każda z dwunastu baśni jest krótka, a całą książkę można przeczytać w jeden wieczór.

Przeczytamy o matce, która ukryła złoto w pniu gruszy. O Hanusi, która wpadła do studni i była na służbie u starszego pana. Poznamy Panią Helę, która znalazła jajo, z którego wykluł się dziwny pisklak. Przeczytamy o Marysi, która pod pomnikiem Jana Nepomucena szlochała nad swoim losem. O matce i córce z padaczką, gdzie odcięte trzy ząbki z kościelnego obrazu uzdrowiły dziewczynę. O małym Wojtku, który uratował węża przed rychłą śmiercią, a w nagrodę otrzymał umiejętność rozpoznawania mowy ptaków. O królewnie i niedźwiadku wygnanym z królestwa. O gospodarzu, który dbał o jałowce, a te uchroniły go od napadu. O chłopcu, który miał zdobyć ogień w blaszankę i natknął się na smoka. O biednej rodzinie, która nakarmiła wędrowca zupą ze szczawiu i młodej pokrzywy. O wsi Boguchwała, w której organista wyjął z błota ogromny dzwon, znaleziony przez świniarkę.

,,Bajczary i czarbaje” to piękne historie, które się czyta jednym tchem. Dla małych i dużych słuchaczy.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.