Nie mój dom

Autor: Susie Morgenstern
Wydawnictwo: Adamada
Liczba stron: 40
Wiek: 5+
Moja Ocena: 4/5

“Nie mój dom” opowiada o przeprowadzce, widzianej oczami pięciolatka. Jest to książka dla dzieci, które czeka opuszczenie dotychczasowego miejsca zamieszkania i związane z tym rozstanie z przyjacielem.

Pięcioletni chłopiec mieszka razem z rodzicami i starszą siostrą w starej kamienicy, w stolicy Francji. Jest bardzo przywiązany do swojego domu i jego otoczenia, lubi jego klimat i atmosferę. Tutaj czuje się bezpiecznie i swobodnie. Najbardziej lubi patrzeć na wielkie drzewo za oknem, które czuwa nad nim, niczym dzielny żołnierz. Kiedy nastaje noc, chłopiec potrafi w ciemności trafić do różnych zakątków domu: do kuchni, łazienki, czy pokoju siostry.

Ich dom rodzinny nie jest duży. Maluch zdaje sobie jednak sprawę, że mieszkanie nie jest wygodne dla jego rodziców, którzy śpią w salonie, na rozkładanej kanapie. Mama narzeka na niepraktyczną kuchnię, w której nie mogą zjadać wspólnych posiłków. Natomiast w oczach chłopca ten dom jest doskonały i on nie zamieniłby go nigdy w życiu.

Chłopiec ma przyjaciela Artura, który też mieszka w tej samej kamienicy. Wspólnie uczęszczają do przedszkola (gdzie pracuje jego ulubiona pani) i często odwiedzają się nawzajem w swoich mieszkaniach.

Pewnego dnia tata otrzymał nową pracę na Lazurowym Wybrzeżu. Nagle, zatłoczone miasto, pełne aut i gwaru, trzeba będzie zamienić na spokojną miejscowość nad morzem.

Zaczyna się szał pakowania, a rodzice się cieszą z większego mieszkania. Ekipa od przeprowadzki wzbudza w chłopcu niepokój i lęk. Mały boi się, że pracownicy zgubią gdzieś skarby z jego pokoju.

Nowe miejsce jest inne niż to w Paryżu – przestronne i blisko plaży. Przedszkole również nie jest takie samo, Pani nauczycielka jest starsza od poprzedniczki, a wszystkie dzieci znają się bardzo dobrze. Oczywiście, z każdym dniem jest coraz lepiej, chłopiec zyskuje nowych przyjaciół, docenia pikniki na plaży i kąpiele w morzu z rodziną.

Nowy dom okazuje się całkiem fajnym miejscem. Za oknem swojego pokoju chłopiec dostrzega chudą palmę, przypominającą mu drzewo, które widział z okna paryskiego mieszkania. Powoli buduje się w nim uczucie bezpieczeństwa i zapomina o tęsknocie za dawnymi przyzwyczajeniami.

„Nie mój dom” to mądra i ważna książka o zmianach i towarzyszących im emocjach. Jest także o lęku przed nieznanym, ale i o tym, że warto otworzyć się na nowe miejsca, ludzi i sytuacje. Książka porusza temat uczuć dziecka oraz zmiany otoczenia i rozstania z przyjacielem. Świetne jest w niej uchwycenie emocji i trudnych momentów podczas przeprowadzki. Myślę, że taka książka powinna się znaleźć na półkach każdego dziecka.

Jeśli lubicie Serge Bloch, odsyłam Was również do rewelacyjnej pozycji pt. „Wróg”.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.