Odpowiedz mi! Dzieci pytają o intymne sprawy

Autor: Katharina von der Gathen
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Liczba stron: 212
Wiek: 10+
Moja ocena: 4+/5

„Odpowiedz mi! Dzieci pytają o intymne sprawy” to lektura, która odpowiada na pytania często zadawane przez młodych ludzi w okresie dojrzewania.

Publikacja zawiera 99 pytań z różnych sfer seksualności, dotyczących: anatomii człowieka, seksu, ciąży, chorób przenoszonych drogą płciową czy ogólnie rozumianych uczuć. Co ciekawe, autorka zaznacza, że wszystkie te pytania podsunęły jej właśnie dzieci. Na jednych zajęciach w szkole podstawowej poprosiła uczniów o napisanie na karteczce tematu, o którym chcieliby się więcej dowiedzieć.

Katharina von der Gathen obiektywnie odpowiada na każde pytanie, oferując czytnikowi prostą odpowiedź, a także wspominając w niektórych z nich, że inni dorośli / kraje / kultury mogą mieć odmienne zdanie. Odpowiada na kilka pytań dotyczących LGBT i seksu konsensualnego, zarówno bezpośrednio, jak i w ramach innych pytań, które nie dotyczą tego tematu.

Format książki 7″ x 9″ jest nietypowy, ponieważ otwiera się grzbietem do góry. Pytanie z ilustracją znajduje się na dole strony, a po przewróceniu kartki, na odwrocie na czytelnika czyta gotowa odpowiedź.

Większość odpowiedzi ma długość 1-2 akapitów, a kilka ma listy punktowane. Każdy temat zawiera wystarczającą ilość informacji, aby odpowiedzieć na pytania, które może mieć dziecko, bez zbytniego wchodzenia w szczegóły techniczne. Wydawnictwo zadbało o to, aby nazewnictwo występujące w książce było odpowiednie i społecznie akceptowane oraz należące do terminologii medycznej.

Na samym końcu znalazł się spis wszystkich zamieszczonych w książce pytań, co z pewnością ułatwi ponowne przeglądanie.

„Odpowiedz mi! Dzieci pytają o intymne sprawy” to tytuł autorstwa Kathariny von der Gathen, niemieckiej edukatorki seksualnej, która na co dzień pracuje z dziećmi i młodzieżą. Polscy czytelnicy poznali ją za sprawą książki „Intymne życie zwierząt”, której była współautorką. Grafika jest przezabawna, a humor pomaga usunąć niezręczność z tematu. Anke Kuhl uzupełniła merytoryczną zawartość o zabawne i skłaniające do refleksji ilustracje. Według mnie książka w zrelaksowany i jednocześnie odpowiedni sposób odpowiada na typowe dziecięce pytania dotyczące seksualności, toteż śmiało polecam ją dzieciom powyżej 10 roku życia.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.