Do czego służy kotlet?

Autor: Anita Głowińska
Wydawnictwo: Adamada
Liczba stron: 152
Wiek: 7+
Moja Ocena: 4/5

„Do czego służy kotlet?” to wciągająca opowieść o szkolno-rodzinnych przygodach Kajetana i jego kolegów.

Kajetan to uczeń szkoły podstawowej. Przyjaźni się z Karolem, który jest fajny i lubi te same zabawy co on. Chłopcy świetnie się razem dogadują. Kajetan lubi też Tolka, choć ten często bywa niezadowolony i zawsze narzeka. Ten duet wpada często na różne zwariowane pomysły. Najgorsze jest to, że Tolek nie przepada za Karolem, co utrudnia chłopcom wspólną zabawę.

Kajtek bardzo kocha swoich rodziców, z którymi ma świetny kontakt. Ma też starszą siostrę Majkę, uczennicę gimnazjalną, która uważa się za całkiem dorosłą. Ma też babcię smażącą najlepsze kotlety na świecie, która piecze pyszną szarlotkę i do tego daje mu żelki.

Życie w szkole jest pełne przygód. Do klasy przybywa nowy nauczyciel angielskiego, na dodatek z tatuażem na szyi. Szkolne przedstawienie dzieci przebranych za warzywa kończy się dla Kajtka bohaterstwem w oczach ulubionej koleżanki. Nie wspominając o sytuacji w stołówce szkolonej, gdzie grupka maluchów ukrywa w kieszeniach spodni kotlety schabowe, aby zrobić z nich statki kosmiczne. Chyba najbardziej rozśmieszyła mnie sytuacja, kiedy w toalecie na piętrze, gdzie uczęszczał Kajtek, przyłapana została całująca się para starszaków. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że niby od tego czynu pojawiają się pryszcze na cerze! Dobre.

Życie Kajetana to oczywiście nie tylko szkoła, w domu również nie brakuje zabawnych sytuacji. Poranne żarty z miską wody przy łóżku rodziców, wspólna praca artystyczna dla babci, w postaci kotletowego statku kosmicznego… to tylko niektóre przykłady.

Każdy młody, a nawet starszy czytelnik, znajdzie tutaj coś dla siebie. Dowie się jak funkcjonować w grupie i nauczy się zasad grzeczności. Przeczyta, dlaczego nie należy bawić się jedzeniem, na czym polega przyjaźń, jak poradzić sobie z przeróżnymi wątpliwościami, czy problemami. Dowie się też tego, że przemoc nie jest dobrą drogą do rozwiązywania konfliktów.

„Do czego służy kotlet?” to doskonała lektura dla wszystkich uczniów szkół podstawowych. Kolorowe, dowcipne ilustracje trochę przypominają obrazki znane mi już z serii Kici Koci. Ta sama kreska i dobrana barwa, okazuje się, że wykonane przez tę samą autorkę. Dlatego było mi miło czytać tę książkę jednym tchem.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.