Ekspres Polarny

Autor: Chris Van Allsburg
Wydawnictwo: Tekturka
Liczba stron: 34
Wiek: 5+
Moja Ocena: 5/5

„Ekspres Polarny” to ponadczasowa opowieść o dziecięcej wyobraźni i magii świąt. Narratorem tej opowieści jest mężczyzna, który wspomina pewną wigilię Bożego Narodzenia z czasów swojego dzieciństwa.

Jest to historia kilkuletniego chłopca, który nie mógł zasnąć i nasłuchiwał dźwięku, o którym marzy każde dziecko – dźwięku dzwonków z sań Świętego Mikołaja. Słuchał długo, ale wreszcie usłyszał coś zupełnie innego i zaskakującego. Dziecko wstało z łóżka i bezszelestnie zbliżyło się do okna. Oczekiwało sań i reniferów na niebie, a tymczasem ujrzało pociąg, na chodniku przed swoim domem.

Chłopiec wychodzi w nocy przed drzwi swojego domu i spostrzega konduktora oraz pociąg z napisem Polar Express. Konduktor wyjaśnia mu, że lokomotywa z wagonami zmierza na biegun północny i zaprasza go, aby wsiadł. Mały chłopiec waha się, lecz w końcu decyduje się na przejażdżkę.

Okazuje się, że na pokładzie tajemniczego pociągu znajduje się cała grupa małych dzieci, ubranych w piżamy, śmiejących się ze sobą, obracających się na siedzeniach i pijących gorącą czekoladę.

Pociąg jedzie przez różne krajobrazy, aby dotrzeć do bieguna północnego. Kiedy dojeżdża na stację końcową, konduktor wyjaśnia, że jedno z dzieci na pokładzie zostanie wybrane, aby otrzymać pierwszy świąteczny prezent roku od Świętego Mikołaja.

Dzieci opuściły pociąg i udały się na wielką uroczystość, która odbywała się na placu miejskim z udziałem wszystkich elfów. Święty Mikołaj wybrał naszego bohatera, po czym zapytał się go, co chciałby otrzymać w prezencie w Święta. Zamiast prosić o wielki prezent, po prostu spytał, czy mógłby dostać dzwonek z uprzęży renifera. Mikołaj zgadza się i srebrzysty upominek ląduje u chłopca w kieszeni. Niestety w drodze do domu dzwonek gubi się z powodu dziury spodniach. Siedząc w wagonie w drodze powrotnej, chłopiec ogromnie się smuci, ponieważ był to wyjątkowy podarunek.

Następnego ranka chłopiec i jego siostra znajdują owinięty mały prezent za choinką i odkrywają srebrzysty dzwoneczek. Dźwięk jest piękny, ale tylko dla tych, którzy naprawdę wierzą w magię świąt Bożego Narodzenia.

„Ekspres polarny” zyskał miano bestsellera „New York Timesa”, otrzymał także Medal Caldecotta – prestiżową amerykańską nagrodę. W 2004 roku do kin weszła ekranizacja tej opowieści, a w główną rolę wcielił się Tom Hanks.

„Ekspres polarny” to opowieść pełna magii i dziecięcej wrażliwość. Książka jest niezwykła pod każdym względem i będzie prawdziwą perełką w dziecięcej biblioteczce. Kupujcie, póki możecie. Polecam.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.