Co to ten rak?

Autor: Dagmar Geisler
Wydawnictwo: Mamania
Liczba stron: 96
Wiek: 7+
Moja Ocena: 5/5

„Co to ten rak?” to książka napisana przystępnie dla dzieci, która porusza tematykę związaną z nowotworami.

Publikacja wyjaśnia biologiczne i medyczne podstawy choroby nowotworowej i odpowiada na typowe pytania dzieci, które zetknęły się z tą dolegliwością. Udzielone odpowiedzi umożliwiają rozmowę z najmłodszymi o chorobie i ich własnych, zupełnie osobistych odczuciach.

Ponadto lektura podpowiada, jak podjąć dyskusję w rodzinie i sugeruje kilka rad. Zaleca otwarcie rozmawiać o chorobie, przyszłości, nadziejach, zmartwieniach i obawach. Rodzice powinni unikać składania obietnic, których później mogą nie być w stanie dotrzymać.

Treści o nowotworach łatwiej są rozumiane przez dzieci, jeśli przedstawione są na rzetelnym, biologicznym poziomie. Ważne jest podejście do wieku odbiorcy, wówczas łatwej będzie nam przekazać informacje.

W książce autorka porównuje komórki rakowe do chwastów, które rosną w ogrodzie. W ten sposób łatwo pokazuje cykl przeniesienia nasionka przez wiatr, działania słońca, deszczu i dalej rozwój niechcianej rośliny. Dzięki takiej analogii, najmłodszym łatwiej jest pojąć, jak wygląda rozwój nowotworu.

W trakcie czytania lektury, młodzi odbiorcy natkną się na pojęcia, które ułatwia im zrozumienie choroby. Poznają także jakimi metodami współczesna medycyna jest w stanie pomoc pacjentom.

Autorka książki zmagała się chorobą nowotworową w rodzinie od dłuższego czasu. Strata babci zmotywowała ją, aby poświęciła się badaniom i ulepszeniu leków na raka. Decydującym czynnikiem była dla niej utrata własnego dziecka. Jej pozostałe dzieci zaczęły dopytywać się, jak działa nowotwór. Jako matka, musiała podołać odpowiedziom i zdecydowała się wykorzystać całą swoją wiedzę ekspercką, by pomóc też innym rodzinom w rozmowie z dziećmi o chorobach. W taki oto sposób napisała tę książkę.

„Co to ten rak?” sprawdzi się u nieco starszych dzieci. Chociaż muszę przyznać, jak na 4.5-latka, Adaś coś tam wiedział i nawet dyskutował ze mną o komórkach w ciele. Wszytko to, za sprawą kultowego serialu „Było sobie życie” i serii książek, o których pisałam tutaj. „Co to ten rak?” według mnie to „must have” – pozycja, którą każdy powinien przeczytać, zważywszy na to, że nowotwory w dzisiejszych czasach obecne są wszędzie… polecam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.