Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych

Autor: Aleksandra Mizielińska
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Liczba stron: 128
Wiek: 6+
Moja Ocena: 5+/5

Jest sobota rano, w ręce wpadła mi książka, za którą zabierałam się od ponad tygodnia. „Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych” to album z obszernym i rzetelnym kompendium wiedzy dla najmłodszych. Na tę publikację długo czekaliśmy! Jest to wspaniały komiks w dużym formacie, który zabierze czytelników w fascynującą podróż, aby poznali faunę i florę oraz ciekawostki związane z otaczającym nas światem. Ku mojemu zaskoczeniu Adaś od pierwszej strony oszalał na punkcie głównych bohaterów i nie mógł się od nich oderwać. Poza szybkimi i krótkimi przerwami całe 123 strony pochłonęliśmy w kilka godzin. Z trudem udało mi się na chwilę wstać, żeby się choć przeciągnąć – synek nie pozwalał mi przerwać czytania(!). Oto czego się dowiedzieliśmy…

Na wstępie poznajemy parę przyjaciół — nieśmiałego żubra, Kubę i przebojową wiewiórkę, Lenę. Kuba to rzadki, prawie doprowadzony do wyginięcia, największy roślinożerca w Europie. Jest nieśmiały, boi się latać samolotem — tak naprawdę wcale nie chce podróżować. Jego kompanką jest mała i radosna wiewiórka, zakochana w świecie. Lubi uczyć się ciekawych rzeczy i poznawać nowe stworzenia. Jest mistrzynią w rozwiązywaniu problemów i postacią, która zawsze potrafi udzielić odpowiedzi w razie potrzeby.

Kuba i Lena poprowadzą czytelników po 8 wybranych parkach narodowych, porozrzucanych w różnych zakątkach naszej planety. Wspólną przygodę rozpoczynamy w Polsce, w Białowieskim Parku Narodowym. Czytelnicy przeczytają m.in. o najpotężniejszym dębie Maćku, konikach polskich i bartnikach. Następnie polecimy samolotem w podróż do Yellowstone (USA) do najbardziej znanego parku narodowego na świecie. Wraz z podróżnikami, czytelnicy zasięgną informacji o tym, jakie inne stowarzyszenia były wspólnymi przodkami żubrów amerykańskich i europejskich. Następnie przeniesiemy się do Park Manú w Peru, gdzie wspólnie przemierzymy lasy deszczowe Amazonki i zobaczymy bujną różnorodność biologiczną. Kolejnym przystankiem będzie park Jiuzhaigou (Chiny), w którym poznamy cykl życia lasu bambusowego i przeczytamy o zagrożonym gatunku niedźwiedzi panda. Kuba i Lena na jakiś czas zatrzymają się w Parku Namib-Naukluft w Namibii, niesamowitym miejscu, który jest przykładem gorących i zimnych pustyń z najtrudniejszymi warunkami do życia na ziemi. Odwiedzimy Park Narodowy Grenlandii Północno-Wschodniej, który jest największy na świecie. Razem z żubrem i wiewiórką poznamy zjawisko dni i nocy, a także, w jaki sposób naukowcy obliczają wiek rekinów polarnych. Po kilkumiesięcznej wędrówce z Grenlandii wybierzemy się na wyspę Komodo (Indonezja), aby na własne oczy zobaczyć prawdziwe żywe smoki, które chodzą wśród tubylców. Końcowym przystankiem tej ekscytującej podróży będzie Fiordland w Nowej Zelandii. Tutaj poznamy gatunki nielotów, wymarłe ptaki i zagrożone gatunki.

W każdym z tych miejsc nasi podróżnicy spotkają miejscowe zwierzęta, poznają ich zwyczaje i środowisko, przeżyją wiele przygód i dowiedzą się mnóstwa ciekawych rzeczy. Ich historia rozwija się wraz z kolejnymi stronami, podzielonymi na komiksowe kadry.

„Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych” to fikcyjna historia, która poza śmiesznymi dialogami, pomoże przekazać dzieciom treści edukacyjne. Jest to bardzo przemyślana opowieść o relacji między człowiekiem i światem naturalnym. To także fascynująca kolekcja wielu ciekawych faktów otwierających nasze oczy na świat. Ta książka nie tylko uczy kultur języka, nowych gatunków zwierząt, ale poszerza horyzonty na coś, co jest nieznane. Jest to komiksowa lektura, pełna przyrodniczych infografik z masą przygód i sprytnie przemyconą wiedzą. Jest to propozycja dla najmłodszych czytelników, dzięki której odkryją wiele niesamowitych ciekawostek z odległych zakątków świata. Kupujcie, nie pożałujecie, my bardzo polecamy.

Na YouTube znalazłam animację do książki, którą można oglądnąć tutaj https://m.youtube.com/watch?v=FPOZxFNcnXo

Na stronie wydawnictwa można pobrać kolorowanki z bohaterami z książki, zachęcam do wspólnej zabawy… https://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/materialy_do_pobrania/

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.