Śmieciogród

Autor: Ola Woldańska-Płocińska
Wydawnictwo: Papilon
Liczba stron: 80
Wiek: 7+
Moja Ocena: 5/5

Śmieciogród” opisany jest w ciekawy sposób, zarówno w warstwie tekstowej, jak i ilustracyjnej. Opowiada o historii opakowań oraz o tym, co możemy zrobić teraz, by uchronić Ziemię przed zalaniem plastikiem i staniem się wielkim Śmieciogrodem.

Książka składa się z 38 rozkładówek, z których każda omawia jedno zagadnienie. Krótkie, przystępne teksty zawierają wiele ciekawostek i bardzo ważnych zagadnień współczesnego świata, dotyczących ekologii i codziennego życia. „Smieciogród” jednocześnie promuje filozofię Zero Waste, czyli zminimalizowanie zużycia surowców oraz świadomej konsumpcji w trosce o naszą planetę.

Z publikacji dowiemy się między innymi, czym jest minimalizm oraz jak się zmieniło podejście do opakowań produktów kupionych w supermarkecie. Czytelnicy poznają sposoby na przechowywanie jedzenia, ale też mycie się bez użycia plastiku. Wyjaśnione są informacje o prawidłowej segregacji śmieci, piciu wody z kranu, noszenia toreb wielokrotnego użycia na zakupy, wybieraniu produktów bez opakowań i wiele innych.

Książka opowiada historię odpadów od zarania dziejów ludzkości. Pokazuje, w co dawniej pakowaliśmy żywność, jak przechowywaliśmy różnego rodzaju płyny (dzbany, beczki, bukłaki) oraz jak trzymaliśmy produkty sypkie. Aż trudno sobie wyobrazić sklepy z obsługą sprzedawcy, a nie lokalny supermarket, w którym przemieszczamy się z ogromnym wózkiem pomiędzy alejkami, kupując produkty niekoniecznie potrzebne. Niegdyś pan/pani za ladą, w swoim sklepiku, w sprzedaży posiadał/a jeden rodzaj makaronu, cukru, mąki czy mleka. Teraz robiąc zakupy, nie wiemy, na który produkt się zdecydować. Przeogromny asortyment wyłożony na sklepowych półkach doprowadza niejednego do rozpaczy.

Złota Piątka, znajdująca się tuż przy końcu lektury, pomoże w wypracowaniu dobrych nawyków. W czołówce górują tutaj: picie wody z kranu, wymienianie się niechcianymi przedmiotami, noszenie ze sobą bawełnianej torby i własnego prowiantu w wielorazowych pojemnikach, wielokrotnego używania tych samych rzeczy w pomysłowy sposób. Natomiast zaraz po niej zamieszczony jest słowniczek najważniejszych pojęć związany z tematem książki.

Śmieciogród” jest bardzo ważną pozycją. Nie wahajcie się z jej zakupem, ponieważ jest nie tylko mądra i pożyteczna, ale też wspaniale wydana i świetnie zilustrowana.

Na koniec dodam tylko, że wspólnie możemy pomagać planecie małymi krokami, np. używając bawełnianych toreb, bidonu zamiast plastikowych butelek, segregując śmieci, kupując produkty na wagę czy rzeczy używane. Kto jest ze mną?!

W3Schools

2 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.