Czyje to farby?

Autor: Małgorzata Kwapińska
Wydawnictwo: Kocur Bury
Liczba stron: 80
Wiek: 6+
Moja Ocena: 5/5

Malarstwo jest ciekawą dziedziną sztuki. Ma bardzo wiele lat i zmieniało się przez wieki. Obrazy można znaleźć w muzeach, galeriach, świątyniach, pałacach, czy innych miejscach. Stanowią dorobek naszej kultury, ale także są źródłem informacji o dawnych czasach.

„Czyje to farby?” to lektura, która składa się z ośmiu rozdziałów, a każdy jest przygodą z inną techniką malarską.

Publikacja przybliża młodemu czytelnikowi główne techniki i style malarskie, najbardziej charakterystyczne dla poszczególnych epok: najstarsze techniki plastyczne, akwarelę temperę, freski, malarstwo olejne, pastele, akryl oraz kolaż.

Przewodnikiem po świecie sztuki jest dziewczynka, która poprzez swoje komentarze i pytania wzbudza zainteresowanie czytelnika i zachęca do aktywnego odbioru treść. W ten oto sposób dziecko zapoznaje się ze sztuką, począwszy od malowideł naskalnych, aż po malarstwo współczesne. Niebieskooka, jasnowłosa dziewczynka przekazuje najmłodszym czytelnikom sporo ciekawostek, o których ja nawet nie miałam pojęcia. Mówi, że według chińskiej filozofii zła osoba nie była w stanie wykonać pięknego dzieła sztuki, a malarstwo egipskie rządziło się innymi prawami, gdzie postacie najważniejsze przedstawiano jako największe, a te mniej ważne – jako najmniejsze. Podpowiada także, że komiksy obrazkowe były zarówno tworzone, jak i stały się popularne już w dawnych czasach, a polska szkoła plakatu była doceniana na całym świecie i w niezwykle trafny sposób potrafi uchwycić sedno filmu.

Niesamowite było to, jakimi technikami posługiwali się ludzie w praczasach przy tworzeniu swoich dzieł. Wiele prehistorycznych obrazów jaskiniowych powstało poprzez nakładanie farby pędzlami zrobionych z mchu, kępek sierści, czy roślinnych włókien. Niektóre malowidła nakładane były palcami, inne wydmuchiwanie ustami czy poprostu ryte w skałach, za pomocą ostrych narzędzi.

Książka przybliży nam techniki malarskie, które pojawiają się na przestrzeni wieków. Dowiemy się z czego robiono farby i jakie składniki używano do farb akrylowych. Na czym malowano obrazy, która technika malarska jest najtrudniejsza, w jakim zakresie byli zatrudnieni czeladnicy, do czego wykorzystywano świńskie pęcherze. Kto skonstruował maszynę do ucierania farb, jak po dzień dzisiejszy przetrwało najsłynniejsze dzieło Leonardo da Vinci „Ostatnia wieczerza”. Co oznacza słowo „Giocanda” i kto wykradł słynna damę z Luwru i dlaczego. Czym jest impresjonizm, fowizm, czy malarstwo neoimpresjonistyczne. Kto założył własną firmę portretową i jaki był jej regulamin.

„Czyje to farby?” to książka unikalna i pięknie wydana w dużym formacie. Przemycona wiedza w ciekawy i aktywny sposób wprowadzi dzieci w świat sztuki. Mnie samą publikacja oczarowała. Nie mogłam się od niej oderwać. Według mnie jest to bardzo dobra książka dla każdego małego artysty. Polecam.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.