Cały świat jest cudem. Ilustrowany przewodnik po tajemnicach przyrody


Autor: Iris Gottlieb
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Liczba stron: 144
Wiek: 6+
Moja Ocena: 5/5

„Cały świat jest cudem. Ilustrowany przewodnik po tajemnicach przyrody” to niezwykła książka, która odkrywa przed młodymi czytelnikami tajemnice otaczającego nas świata, a także objaśnia zachodzące w nim procesy.

Całość podzielono na trzy większe części: nauki o życiu, Ziemi oraz fizyczne.

W pierwszym rozdziale najmłodsi dowiedzą się o dziedzinie, która obejmuje badania organizmu i próbuje sprecyzować, czym są życie i procesy życiowe. Wspólnie odkrywamy tutaj zasady działania ewolucji i przystosowania do środowiska. Sprawdzamy różnorodność genetyczną oraz budowę oka, mózgu i włosów. Śledzimy znaczenie snu i pracy mózgu. Poznajemy również zachowania obronne zwierząt i ludzi, działanie zmysłów oraz odmienne odbieranie bodźców. Nie zabraknie też miejsca dla wirusów, grzybów oraz drożdży.

Dalej czytamy o nauce o Ziemi, czyli nauce przyrodniczej, której przedmiotem zainteresowania jest badanie fizyczne składu naszej planety oraz jej atmosfery. Dzieci zasięgną informacji o tym, czym jest fotosynteza, jakie kształty mają liście, czym charakteryzują się lodowce, jaskinie oraz góry. Poznają tajniki wędrówek kamieni, zajrzą do wnętrza martwego wieloryba i poznają ekosystem, który w nim powstaje. Dowiedzą się także, jak powstaje tsunami oraz jakie środki bezpieczeństwa trzeba zachować podczas jego trwania.

Trzecią i ostatnią częścią są nauki fizyczne, czyli dyscypliny zajmujące się badaniem materii nieożywionej. Najmłodsi przeczytają o szczegółach astronomii, chemii i fizyce. Na wstępie dzieci poznają kalendarz kosmiczny, czyli etapy tworzenia się wszechświata i zmian zachodzących na Ziemi. Przyjrzą się trzeciej zasadzie dynamiki Newtona, widmie magnetycznym, zasadzie pomiaru pH oraz konserwacji żywności. Dowiedzą się sporo ciekawostek o gwiazdach, galaktykach, odległościach kosmicznych, czarnej dziurze i kilku innych ważnych rzeczach.

Z niniejszej publikacji dzieci zagłębią się w bardzo ciekawe szczegóły życia na Ziemi. Siłą tej pozycji są ilustracje, które pomagają zrozumieć zaprezentowane w niej zjawiska, przedstawione prosto, czytelnie i łatwo w odbiorze.

„Cały świat jest cudem. Ilustrowany przewodnik po tajemnicach przyrody” jest dedykowany młodym pasjonatom nauk przyrodniczych. Ta książka to wiedza naukowa w bardzo przystępnej formie dopasowana do odbiorcy w wieku szkolnym. Myślę, że przedszkolak może mieć problemy ze zrozumieniem pewnych zagadnień, ale uczeń szkoły podstawowej utrwali sobie różnorodność zdobytej wiedzy i być może nabyta nauka pomoże rozwijać jego dalsze zainteresowania. Książka wędruje na półkę Biblioteki Malucha, ponieważ wiem, że jeszcze przyjdzie na nią pora, kiedy to zainteresuje Adasia, tak ja mnie.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.