Rewolucje

Autor: Bogusław Janiszewski
Wydawnictwo: Znaki Czasu
Liczba stron: 64
Wiek: 8+
Moja Ocena: 5/5

„Rewolucje” to kolejna po „Murach” książka twórczego duetu Bogusia Janiszewskiego i Maxa Skorwidera, wydana nakładem wydawnictwa ALBUS.

Niektóre rewolucje zaczynają się do jakiegoś odkrycia lub pomysłu. Są też takie, które dzieją się trochę przypadkowo, inne wybuchły z jakiegoś konkretnego powodu.

Autor książki opisał ponad dwadzieścia rewolucji, wśród których znalazły się: rewolucje krwawe i bezkrwawe, zarówno te, które skończyły się sukcesem, jak i zmieniły świat na lepszy, również te, które lepiej, żeby nigdy się nie wydarzyły. W książce znalazła się rewolucja wywołana wirusem SARS-COV-2 (Covid-19), która obecnie trwa (rok 2020), i której skutki boleśnie odczuwa cały świat.

Każda rewolucja została opatrzona metryczką zawierającą informacje: kiedy i gdzie miało miejsce opisywane wydarzenie, jakiego było rodzaju, czy było krwawe, jaki był jego cel, co zmieniło i co po nim pozostało.

Są różne rewolucje, które mają temperamenty i sposoby działania. Ale wiele je łączy. Czasem jedna nie może żyć bez drugiej. Rewolucja myślowa jest zarazem prosta i skomplikowana. Nie przepada za przemocą, woli walkę w rozmowie, dyskusji, a czasem kłótni. Posługuje się przede wszystkim słowami. Rewolucja społeczna korzysta z pomysłów i rad. Jest odważna, podejmuje ryzyko, lubi przemoc i krzyk. Działa w złości, która może doprowadzić do rozlewu krwi. Rewolucja technologiczna lubi zaskakiwać. Nie lubi walki. Jest spokojna i wyważona. Potrafi zmienić cały świat na wiele sposobów. Lubi pociągać za sobą rewolucję w myśleniu i zmiany społeczne. Często trzyma się blisko rewolucji naukowej, korzystając z jej pomocy. Rewolucja naukowa wzbudza szacunek i podziw. Lubi argumenty i dowody. Posługuje się fakturami i wynikami badań. Rewolucja kulturalna towarzyszy rewolucji społecznej. Czasem bywa, że jest odkrywana po latach. Często jest odrzucana i wyśmiewana. Ale po czasie podziwia się ją, a nawet wychwala.

„Rewolucje” w prosty i żartobliwy sposób opowiada o złożonych i ważnych zmianach w naszej historii i ich konsekwencjach. Jest próbą odpowiedzi na pytanie dlaczego nasz świat wygląda tak, jak wygląda. Według mnie książka ta jest wartościową pozycją dla dzieci. Podane przykłady są bardzo ważne i wręcz obowiązkowe dla każdego czytelnika. Książka może stać się pretekstem do rozmowy oraz poszerzania horyzontów. Mnie osobiście zachwyciła, dlatego mogę ją Wam polecić.

W3Schools

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.