Anubis. Thin Places

Autor: Joanna Karpowicz
Wydawnictwo: Timof comics
Liczba stron: 128
Wiek: 16+
Moja Ocena: 4+/5

„Anubis. Thin Places” to zbiór 117 wysokiej jakości reprodukcji wybranych obrazów i krótkich paneli komiksowych autorstwa Karpowicza, powstałych w latach 2012 – 2020.

Joanna Karpowicz rozpoczęła swój malarski cykl z Anubisem w roku 2011. Czytelnicy znajdą w albumie zarówno wybór obrazów prezentowanych wcześniej, jak i nowe prace, w tym wiele dotąd niepublikowanych.

Na 128 stronach czytelnik będzie mógł podążać za tytułową postacią, Anubisem. Ta tajemnicza czarna sylwetka to egipskie bóstwo pogrzebowe z głową szakala. Był on związany z procesem przejścia do zaświatów oraz był patronem procesu mumifikacji i życia pośmiertnego.

Anubis to imię egipskiego boga śmierci, balsamowania, życia pozagrobowego, cmentarzy, grobów i podziemi. Spotykamy go na końcu swojej drogi, ale dostrzec możemy go w ciągu całego życia – w miejscach, gdzie granica pomiędzy dwoma światami jest szczególnie cienka. I choć rysunki ukazują go w sposób łagodny, to jego postać jawi się jako kogoś obcego, czekającego na udział w historii, łączącego te dziwne i tajemnicze opowieści.

Album w intrygujący sposób wciąga odbiorcę w jego głębiny. Postać Anubisa wydaje się outsiderem czekającym na swój czas na każdym z obrazów. Każde dzieło malarskie odsłania widzom całą narrację, a dziwność każdej sceny prowokuje do zastanowienia się nad tym, co może się wydarzyć.

Tytułowy bohater subtelnie zmienia atmosferę każdej sytuacji swoją obecnością. Raz jest w parku, w którym bawią się dzieci, innym razem na rogu ulicy, obok palącego mężczyzny, lub też w łodzi z kobietą i jej dzieckiem.

„Anubis. Thin Places” jest imponującym artbookiem, prowokującym do myślenia, który ukazuje profil widma w pozornie codziennych sytuacjach. Jest to pierwsza, tak przekrojowa prezentacja serii z Anubisem. Album według mnie jest niesamowity, cała sztuka ukazana na stronach miejscami mrozi krew w żyłach. Publikacja jest dość droga, ale znajdzie swoich odbiorców, którzy docenią jej strukturę analizowania każdego rysunku. Jest to książka nie tylko do oglądania i będzie pięknie zdobić domową bibliotekę lub stolik kawowy.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.