Opowieści przedmiotów, czyli bajki podsłuchane w muzeum

Autor: Jagoda Gumińska-Oleksy
Wydawnictwo: Muzeum Narodowe
Liczba stron: 200
Wiek: 8+
Moja Ocena: 4/5

„Opowieści przedmiotów, czyli bajki podsłuchane w muzeum” to tajemnicze baśnie, które są związane z eksponatami z Muzeum Narodowego.

O tym, że przedmioty mają swoje historie, wiadomo nie od dziś. Tego, że szczególnie interesujące opowiadania mogą mieć eksponaty zgromadzone w muzeum, można się domyślić. Jednak o tym, że część z tych historii to najprawdziwsze na świecie baśnie, wiedzą tylko Wybrańcy, którzy bez większych problemów są w stanie uwierzyć w to, że w muzeum chętnie splata się z rzeczywistością, wyszeptane w dawnych czasach zaklęcia kołyszą się pod sufitem, a przedmioty śpiące w gablotach nie zawsze są tym, czym się być wydają.

Książka odsłania siedem niezwykłych historii o przedmiotach z magiczną mocą, które są ukryte w zakamarkach muzealnych wystaw. Każda z baśni pomoże zrozumieć ważne kwestie z punktu widzenia dziecka i jego dorosłego opiekuna. Rozdziały w żaden sposób nie są powiązane tematycznie, ale są niezwykle interesujące. Młodzi czytelnicy przeczytają historie, w których będzie mowa między innymi o potrzebie posiadania przyjaciela, o marzeniach, które się spełniają, choć czasem trudno to zauważyć, o umiejętności docenienia swojej roli i miejsca w świecie.

Ciekawym opowiadaniem była historia o imienniku mojego małego synka – Adasiu, chłopcu, który nie mówił, ale zaczął bzyczeć do much, które same zrezygnowały z tego przywileju. Wybrały wypudrowane życie, w którym są przyklejane na policzki, brody, czoła, a nawet szyje i dekolty – stały się symbolem salonowej kokieterii. Dla mnie osobiście niezwykle wzruszająca była ostatnia bajka pod tytułem „W lesie stało, nic się nie stało”. W wielkim skrócie powiem tylko, że marzeniem małego Dąbka była chęć dowiedzenia się kim stanie się w przyszłości. I kiedy drewienko zmieniło się w kołyskę, zrozumiało, że stało się wyjątkowym przedmiotem, w którym każda rodzina składa swój największy skarb – dziecko. Jestem tym opowiadaniem wzruszona, ponieważ wywołało ono u mnie radosną łezkę i nadzieję na lepsze jutro.

Na końcowych stronach zobaczymy przedmioty, o których mowa była w bajkach. Każdy przedmiot to prawdziwy okaz, który stał się inspiracją do napisania opowieści.

„Opowieści przedmiotów, czyli bajki podsłuchane w muzeum” to zestaw baśni zainspirowanych niezwykłymi zbiorami Muzeum Narodowego w Krakowie. Zupełnie przypadkowo natrafiłam na słuchowisko na YouTube, do którego serdecznie zapraszam. Poniżej załączam linki do odsłuchania jednego rozdziału z książki pt. „Lustro”.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.