Przyroda jest wszędzie! Śledztwo w sprawie organizmów wokół ciebie (i w tobie)

Autor: Mike Barfield
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Liczba stron: 64
Wiek: 9+
Moja ocena: 5/5

„Przyroda jest wszędzie! Śledztwo w sprawie organizmów wokół ciebie (i w tobie)” to lektura dla dzieci, która w zabawny i motywujący sposób podkreśla niesamowitą różnorodność życia na naszej planecie.

Życie można znaleźć wszędzie. Wewnątrz i na zewnątrz, nad i pod ziemią, na lądzie i w oceanach, gdzie jest gorąco, zimno, sucho i mokro. Wystarczy rozejrzeć się po domu, aby dostrzec żywe istoty, w tym zwierzęta, ludzi, rośliny, drobnoustroje i bakterie – chociaż te ostanie można zobaczyć tylko przy użyciu mikroskopu.

Tym razem Sherlock Holmem, naukowy detektyw i jego kumple, Ratley i Hattie, zabierają młodego czytelnika na biologiczną przygodę, w której będą poszukiwać niesamowitych organizmów obecnych pośród nas.

Publikacja na początku wyjaśnia dzieciom jak powstała pierwsza komórka i jak ewoluowała oraz się rozwijała, aby stać się prokariotyczną (bakterii) lub eukariotyczną (zwierzęcia). Następnie autor opisuje ludzkie ciało, składające się z 37 miliardów komórek, rozróżnia różne klasyfikacje życia od archeonów do animalii i przedstawia zarys ewolucji do wyginięcia. Kolejne strony są poświęcone drzewu życia i jego królestwu. Tutaj zostają wyjaśnione systemy taksonomiczne, ale na użytek badań detektywistycznych mowa jest tylko o siedmiu: archeonach, bakteriach, pierwotniakach, grzybopływakach, roślinach, grzybach i zwierzętach.

Tytuł wypełniony jest informacjami naukowymi, lekcjami historii, zabawnymi faktami i praktycznymi zajęciami. Na stronach znajdziemy proste eksperymenty, które związane są z tematem, np. jak wyhodować własny jogurt, jak zasuszyć kwiaty z ogródka, czy jak wykonać zarodnikowy rysunek. W całej książce znajdują się historie życia w stylu powieści graficznych, które pomagają wyjaśnić nasze pochodzenie i filozofię życia.

„Przyroda jest wszędzie! Śledztwo w sprawie organizmów wokół ciebie (i w tobie)” to fantastyczna książka obejmująca szeroki zakres tematów w humorystyczny i edukacyjny sposób. Ilustracje doskonale uzupełniają i wzbogacają tekst, pomagając młodym umysłom przyswoić mnóstwo wnikliwych informacji. Uważam, że to genialna naukowa lektura, która starannie prowadzi młodych czytelników przez skomplikowany świat żywych istot. Polecam.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.