Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata

Autor: Aleksandra Miezielińska
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Liczba stron: 108
Wiek: 4+
Moja Ocena: 5/5

„Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata” to kompendium geograficzne, w rozszerzonym wydaniu, dla odkrywców i podróżników, tych małych i dużych.

„Mapy” zostały docenione nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Publikacja stworzona została przez małżeństwo grafików, którzy bardzo rzetelnie podeszli do tematu. Książka przetłumaczona została w kilkudziesięciu krajach i na wiele języków. Jest nawet wyróżniona przez „New York Times”, który umieścił tytuł na liście najpiękniejszych książek dla dzieci.

Czytelnik rozpoczyna swoją przygodę od mapy świata, która podzielona jest na sekcje, według siedmiu kontynentów i na 66 krajów. Na ponad 150 stronach, ten obszerny i gabarytowych rozmiarów atlas, mieści 75 ogromnych map z całym mnóstwem informacji. Samego tekstu jest tutaj stosunkowo niewiele, lecz nie jest on najważniejszy, pozwala jedynie dowiedzieć się, co jest czym na rysunkach.

Ta książka jest wyraźnie skierowana do młodszych dzieci, a ilustracje są proste, ale interesujące. Same mapy obejmują dwustronicową rozkładówkę dla każdego kraju. Umieszczone są poziomo lub pionowo, w zależności od regionu. Każda zawiera podstawowe dane, takie jak populacja, języki i obraz flagi narodowej. Są tu proste granice, niewiele miast, kilka dużych rzek, łańcuchów górskich i być może kilka jezior. Chociaż jest to kompilacja geograficzna, prawdziwą ucztą w tej książce jest scalenie kulturowe każdego kraju.

Ilustracje, które pokrywają rozkładówki, są pełne ludzi w regionalnych strojach, żywności, ptaków, zwierząt, kwiatów, soczystych potraw i niektórych narodowych ikon, które przybierają postać znanych autorów, książek, gier, sportu, a nawet niektórych wizerunków historycznych oraz punktów orientacyjnych.

„Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata” to potężne przedsięwzięcie, które obejmuje cały świat, wskazując na specyfikę, tradycje i charakterystyczne cechy poszczególnych krajów, bez dokonywania szerokich uogólnień czy ocierania się o etyczną krytykę. Duży format lepiej pomaga również przekazać skalę rozmiarów danych krajów. Książka zapewnia świetną zabawę i okazję dla dziecka do spędzenia godzin na zwiedzaniu i poznawaniu niezliczonych faktów o naszej planecie. Według mnie to prawdziwa skarbnica wiedzy w bardzo przystępnej i atrakcyjnej dla dziecka formie oraz niezła motywacja do pogłębiania jej poza książką. Zdecydowany „must have” dla każdego domu, w który są dzieci. To także publikacja, która u nas jest zdecydowanym strzałem w dziesiątkę, duetu Mizielinskich. Bardzo polecam!

W3Schools

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.