My i nasza historia

Autor: Christophe Ylla-Somers
Wydawnictwo: Tatarak
Liczba stron: 94
Wiek: 6+
Moja Ocena: 5+/5

„My i nasza historia” to publikacja opowiadająca o ludzkości i jej niekończącej się historii, której wszyscy jesteśmy bohaterami.

Książka przedstawia losy królów, przywódców, cesarzowych, prezydentów. Mężczyzn, kobiet i dzieci zaludniających Ziemię. Mimo mrocznych czasów, wojen i konfliktów wymyślaliśmy, pracowaliśmy, tworzyliśmy niezwykłe rzeczy i zmienialiśmy świat. Chociaż często skłaniano nas do zwracania się przeciwko sobie, tworzyliśmy również silne więzi między sobą.

Nasza przeszłość to niesamowita inwencja – tworzenie sztuki, rozwój pisma, narodziny nauki, religii i filozofii – ale także nieustanna walka o przetrwanie, kolonizacja, rewolucja, niewolnictwo i wojna.

Lektura napisana jest w pierwszej osobie liczby mnogiej i podkreśla naszą jedność jako gatunku, począwszy od narodzin naszej planety i naszego wspólnego pochodzenia w Afryce, oraz opisuje, w jaki sposób staliśmy się tym, kim jesteśmy we wszystkich naszych licznych przebraniach. Jako łowcy-zbieracze i koczownicy, wynalazcy narzędzi, rolnicy i hodowcy ewoluowaliśmy na różne sposoby pod wpływem sił zewnętrznych, takich jak różne klimaty i obszary geograficzne, co doprowadziło do podziałów na różne cywilizacje.

Ogólnie rzecz biorąc, głębokie połączenie między tekstem a szczegółowymi rysunkami jest prawdopodobnie największą pomocą w tej książce, ponieważ bez względu na to, jak duże mogą być skoki w czasie, ilustracje ułatwiają dostrzeżenie ciągłości i przerw.

Jedyną irytującą rzeczą w książce jest całkowite wyrzeczenie się wielkich nazwisk. Na przykład wspomina się o Aleksandrze Wielkim, ale bez podania jego imienia. Celem jest ponownie stworzenie poziomu równości, który jest zaskakujący, ponieważ jednocześnie nie oszczędza się tu osądów, takich jak „wyzysk”, a zatem ma miejsce jasna klasyfikacja wydarzeń. Dopiero na samym końcu książki autorzy proponują kilka wielkich osobistości, które można by ponownie zbadać.

Dzięki szczegółowym mapom, zawiłym ilustracjom i żywym opisom „My i nasza historia” to porywająca i wyczerpująca opowieść dla młodych czytelników o historii rodziny człowieka. Duży format, dużo bardzo wartościowego tekstu, elementy dialogu, scenki komiksowe, przemówienia – wszystko to zaspokoi gusta nawet najbardziej wybrednego młodego poszukiwacza wiedzy. Jest to doskonale wyważona książka, pokazująca jak ludzie stworzyli świat, w którym żyją i zapewniająca równowagę faktów reprezentujących wszystkie kraje i niefaworyzujących jednego nad drugim. Serdecznie polecam.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.