O czym szumią drzewa

Autor: Peter Wohlleben
Wydawnictwo: Otwarte
Liczba stron: 186
Wiek: 5+
Moja ocena: 4+/5

„O czym szumią drzewa” to publikacja autorstwa Petera Wohllebena, która jest kluczem do fascynującego świata przyrody. To także opowieść o niesamowitym świecie zwierząt.

Niniejsza książka jest stworzona przez prawdziwego leśnika – Petera Wohllebena, który w niezwykle atrakcyjny sposób przedstawiania dzieciom przyrodę. Na ekscytującą wycieczkę po lesie zaprasza wszystkich ciekawskich do odkrywania i wypróbowywania różnych rzeczy. Na pytania takie jak: „Czego boją się drzewa?”, „Czy lasy potrafią wywołać deszcz?” lub „Czy w lesie jest Internet?” udzielane są szczegółowe odpowiedzi w sposób odpowiedni dla młodych czytelników. Nawet niektórzy dorośli będą zdumieni tym, czego jeszcze mogą się tutaj nauczyć. W dwunastu rozdziałach dzieci nie tylko dowiadują się wiele o roślinach lasu, ale także o jego zwierzęcych mieszkańcach.

To niezwykle udany tytuł zawierający niesamowitą ilość wiedzy, na przykład o tym, że drzewa mogą się ze sobą komunikować. Każdy prawdopodobnie słyszał już słowo „fotosynteza”, ale nie brzmi to szczególnie ekscytująco. Autor opisuje drzewa, jakby były ludźmi. W ten sposób dzieci mogą lepiej zrozumieć, co się w nich właściwie dzieje. Peter Wohlleben rezygnuje z wysoce naukowych wyjaśnień.

Przyjemnie biegnący tekst jest podzielony na różne obrazy, pola informacyjne i ćwiczenia praktyczne. Każdy temat staje się natychmiast widoczny. Peter Wohlleben bez większych fanfar przekazuje czytelnikom tajemnice lasu. Zadaje pytania i odpowiada na nie. Zwraca się bezpośrednio do swoich czytelników – dzieci. Stylistyczny trik nadaje książce bardzo ładnego tonu narracyjnego. Oprócz licznych zdjęć, na 128 stronach znajdują się urocze ilustracje Stefanie Reich.

„O czym szumią drzewa” to zbiór ekscytujących historii i interesujących szczegółów. To także kompendium wiedzy przyrodniczej wydanej w sposób nieszablonowy i do tego bardzo atrakcyjny dla młodych czytelników. To także przyjazna dzieciom, zabawna i bardzo pouczająca książka, w której dorośli i dzieci wiele się uczą. Według mnie to pasjonująca podróż odkrywcza, szczególnie dla wszystkich, którzy kochają przyrodę. Najlepiej wybrać się z tą lekturą na spacer do lasu i tam obserwować, poznawać i uczyć się przez zabawę, tak jak zrobiliśmy to my.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.