Ale miasta!

Autor: Joanna Łozińska
Wydawnictwo: Wytwórnia
Liczba stron: 128
Wiek: 7+
Moja ocena: 4+/5

„Ale miasta!” to bogato ilustrowany przewodnik dla dzieci przedstawiający 41 urbanizacji z całego świata.

Ten wielkoformatowy album zabiera w podróż młodego czytelnika do wybranych miast na kilku kontynentach. Autorka przedstawia nie tylko historię i architekturę przedstawianych miejsc, ale opowiada dzieciom także o nieznanych faktach, które wpłynęły na losy ich mieszkańców. Każda anegdota jest jednocześnie wyprawą w nieznane, ku źródłom naszej cywilizacji, jej osiągnięciom i porażkom. Opisane miasta są wyjątkowe, mają charakterystyczny rys i snują opowieści o sobie i o ludziach, którzy je tworzyli.

Książka zabiera czytelnika w podróż przez czasy i miejsca. To dzięki niej dziecko zobaczy między innymi Angkor porośnięty dżunglą lub Kioto zbudowane z drewna i papieru. Odwiedzimy najwyżej położone miasto na świecie w Ameryce Południowej, które obrośnięte jest mchem i porostami. Dowiemy się dlaczego miliony ludzi odwiedza Waransi i poznamy tajemnicę samooczyszczenia rzeki Ganges. Poznamy Nikozję, ostanie z podzielonych miast w Europie i zobaczymy tam „zieloną linię”. Przejrzy się także katastrofie w Czarnobylu, który został zanieczyszczony przez awarię reaktora atomowego i wysiedlił w ten sposób tysiące ludzi. Przeczytamy również o mniej znanych miejscach, takich jak: Masdar, Jakuck, Bogota, Aleppo i wielu innych miastach.

„Ale miasta!” to lektura napisana prostym i przystępnym językiem dla młodych ciekawskich odkrywców. Adaś ostatnio interesuje się architekturą, a ja sama wertuję internet w poszukiwaniu interesujących tytułów. Książka otworzyła nam oczy na to, co nas otacza, gdzie mieszkamy i jak świat sunie do przodu. Publikacja zachęca czytelników do poznawania miejsc, rozbudza ciekawość i namawia do uważnego obserwowania otoczenia, słuchania ludzi i wyciągania wniosków. Inspirująca, edukacyjna, ważna i mądra, nie tylko dla małych architektów, ale również do spędzania czasu na wspólnym czytaniu i poznawaniu naszej historii. Polecamy!

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.