Piotruś Pan w Ogrodach Kensingtońskich

Autor: James Barrie
Wydawnictwo: Media Rodzina
Liczba stron: 104
Wiek: 7+
Moja ocena: 4+/5

„Piotruś Pan w Ogrodach Kensingtońskich” to znana w literaturze postać, która zachwyca każde pokolenie. To piękna i zarazem smutna, niezwykle mądra opowieść o dorastaniu, przemijaniu, o uczuciach oraz prawdziwej przyjaźni.

Jest to historia napisana w 1906 roku przez Jamesa Matthew Barriera. Publikacja stanowiła pierwowzór dla dalszych przygód chłopca, które noszą tytuł Piotruś Pan i Wendy. Co ciekawe losy te pierwotnie zostały przedstawione jako sztuka teatralna w 1011 roku. Inspiracją do stworzenia historii, były prywatne doświadczenia Jamesa, którego starszy brat David jeszcze w dzieciństwie uległ nieszczęśliwemu wypadkowi, w wyniku którego wkrótce potem zmarł. To właśnie jego brat jest chłopcem, któremu nie było dane dorosnąć.

Autor zaopatrzył lekturę w niewielką mapę, na której czarnym piórkiem zaznaczone zostały wszystkie istotne miejsca literackiej przestrzeni, do której zaprasza on swoich czytelników.

Piotruś Pan to postać niezwykła. Postanowił, że nie urośnie, że na zawsze zostanie dzieckiem i będzie cieszył się beztroską, brakiem odpowiedzialności i możliwością ciągłej zabawy.

Otóż tuż po narodzinach… wyfrunął przez okno. Od tej pory mieszkał w krainie elfów, wróżek i spełnienia marzeń. Teraz jest kimś „Między – i – Pomiędzy”. Co oznacza subtelną metaforę, która odnosi się do duszy. Tytułowy bohater odszedł ze świata żywych, jednak jego dusza zamieszkała w Londynie w słynnych Ogrodach Kensingtońskich.

Publikacja oferuje, poza historią, fenomenalne ilustracje autorstwa Marcina Minora. Opowieść składa się z 6 rozdziałów oraz obszernego komentarza tłumaczki.

„Piotruś Pan w Ogrodach Kensingtońskich” to obfitująca w porywające wydarzenia i nieoczekiwane zwroty akcji, pełna magii i ciepła powieść, która wciąga już od pierwszej strony, a potem nie daje o sobie zapomnieć. Dlatego też weszła w światowy kanon literatury dziecięcej, jest niezwykle chętnie czytana i adaptowana na potrzeby animacji oraz filmu.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.