Jesteś w 25% bananem

Autor: Susie Brooks
Wydawnictwo: Trefl Books
Liczba stron: 34
Wiek: 5+
Moja ocena: 4/5

„Jesteś w 25% bananem” to książka, która przybliży młodym czytelnikom, jak bardzo wszyscy jesteśmy spokrewnieni z każdym żywym stworzeniem na naszej planecie.

Wydaje się, że około 60% naszego unikalnego przepisu DNA dzielimy z kurczakami. Z drugiej strony dzielimy tę samą ilość z muszkami owocowymi! Ta publikacja wyjaśnia dzieciom, w jaki sposób każda żywa istota, od owoców po ludzi, ma wbudowane przepisy o nazwie geny. Co więcej, banany i ludzie mają jedną czwartą tych samych składników w naszej konstrukcji.

W ramach naszych indywidualnych receptur znajdują się wszystkie czynniki, które określają kolor naszych włosów, długość naszych nóg i szyi. Z drugiej strony geny determinują działanie i rozwój naszego organizmu. Te składniki są przekazywane w równych częściach od obojga naszych rodziców, chociaż niektóre przepisy są mocniejsze niż inne.

Z lektury mali odbiorcy dowiedzą się między innymi o różnej liczbie genów w poszczególnych gatunkach, tak, że podczas gdy my mamy ich około 25 000, jabłka mają około 56 000! Okazuje się także, że dzielimy się zdolnością śpiewania z ptakami, a naszą inteligencją z gatunkami takimi, jak delfiny.

„Jesteś w 25% bananem” to niezbędny tytuł, w którym wyjaśnione są fakty, dostępne i zabawne po to, aby młodzi czytelnicy mogli je zrozumieć, zaakceptować i się ich nauczyć. Odważne rysunki oraz bezpośrednie informacje i porównania sprawiają, że książka jest naprawdę przystępną, pouczającą i interesującą książką non-fiction.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.