Kroniki Świętych

Autor: Terry Collins
Wydawnictwo: Nowa Baśń
Liczba stron: 300
Wiek: 7+
Moja ocena: 5/5

„Kroniki Świętych” to powieść graficzna ukazana dzięki Wydawnictwu Nowa Baśń, która oferuje ciekawy sposób na zapoznanie młodych czytelników ze Świętymi, o których mogą niewiele wiedzieć.

Publikacja na 300 stronach ukazuje dwanaście historii, które czyta się szybko, są łatwe do naśladowania i podkreślają niesamowitą wiarę różnych osób. I chociaż te ilustrowane opowieści nie są wyczerpującymi biografiami, dają wgląd w niesamowite życie tych wiernych sług bożych. Każda historia kończy się jednostronicowym podsumowaniem życia danego Świętego, z ważnymi datami i wydarzeniami w formacie osi czasu.

Wybór Świętych to przemyślana mieszanka historii. Poznajemy tu np. świętego Patryka, młodego chłopca schwytanego przez irlandzkich piratów, który stał się niewolnikiem. Jego ucieczka z domu pana po kilku latach doprowadziła do nawrócenia całej pogańskiej Irlandii na chrześcijaństwo. Przeczytamy też o Świętym Antonim z Padwy, błyskotliwym młodym franciszkanie, którego najgłębszym pragnieniem było być męczennikiem za Chrystusa. Poznamy polskiego Świętego Stanisława, znanego w naszym kraju jako męczennika, który umarł za sprzeciwienie się okrutnemu królowi Bolesławowi Śmiałemu. Ale znajdziemy tutaj także mniej znane postacie np. Świętego Henryka Morse, człowieka o niezwykłej determinacji, wytrwałości, pobożności i poświęceniu, czy Świętej Róży z Limy, małej dziewczynce, która stała się pobożną kobietą, odmieniła swoją rodzinę, miasto i cały kraj.

Każda krótka biografia danej osoby ma taki sam układ: wprowadzenie, historia Świętego i krótkie przypomnienie najważniejszych wydarzeń. Całość zamknięta jest w twardej oprawie na dobrej jakości papierze. Rysunki są odważne, detaliczne, bardzo kolorowe i świetnie pokazują życie danego bohatera.

„Kroniki Świętych” to pouczający i wciągający komiks. Dzięki takiej formie wyobraźnia młodych czytelników jest pobudzona, co sprawia, że życie Świętych nie jest nudne ani ponure. Uważam, że komiks jest odpowiedni dla dzieci od 7 roku życia w większości przypadków, o ile dziecko nie jest zbyt wrażliwe, ponieważ niektóre rysunki pokazują, np. widok szubienicy czy rycerskie bijatyki. Święci często znajdują się w śmiertelnym niebezpieczeństwie lub faktycznie umierają w trakcie opowieści. Jednak zdjęcia nie są w ogóle krwawe ani bezpodstawnie brutalne. Ostanie strony zapowiadają kolejny tom, który z przyjemnością przeczytamy.

Dziękuję Wydawnictwu Nowa Baśń za przysłanie egzemplarza komiksu do recenzji.

W3Schools

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.