Myśli, które zmieniły świat. Wielcy filozofowie

Autor: Clive Gifford
Wydawnictwo: Znak
Liczba stron: 64
Wiek: 7+
Moja Ocena: 5/5

„Wielcy filozofowie” to już trzecia część fantastycznej serii „Myśli, które zmieniły świat”, które dedykowane są młodym czytelnikom.

Filozofia stawia wielkie pytania ludzkości. Jaki jest sens życia? Czym jest prawda? Co jest dobre i sprawiedliwe? Na te pytania filozofowie udzielili różnych odpowiedzi.

Ta publikacja krok po kroku śledzi myślenie najbardziej wpływowych filozofów i zaprasza do spojrzenia na świat oraz nasze w nim miejsce z zupełnie nowej perspektywy. Autor w przystępny sposób przedstawia najważniejsze zagadnienia i teorie, które nurtowały ludzkość od zarania dziejów.

Na stronach tego albumu znajdziemy 27 sylwetek bardziej oraz mniej znanych osób, ich krótką biografię, przytoczone znane cytaty i to, z czego słynie ich nazwisko. Znajdziemy tutaj Buddę i jego szlachetną ośmiostopniową ścieżkę. Konfucjusza, którego głównym tematem rozważań było codzienne życie ludzi i stabilność społeczeństwa. Jego zdaniem podstawowymi cnotami są: humanitaryzm, praworządność, poprawność, mądrość i lojalność. Suna Zi, którego filozofią było, że celem wojny jest zmuszenie wroga do rezygnacji z walki, także bez walki, poprzez spryt, szpiegostwo, dużą mobilność i dostosowanie się do strategii przeciwnika. Sokratesa, twórcę filozofii moralnej. Platona, odpowiedzialnego m.in. za metafory jaskini, opisującej relację pozorów (dziedziny cieni) do prawdy (dziedziny słońca), którą można odkryć dopiero po dokonaniu odwrócenia od cieni i wyjściu z jaskini. Nie zabraknie Arystotelesa, Św. Augustyna z Hippiony, Zhu Xi, Św. Tomasza z Akwinu, Wanga Yanhminga i wielu, wielu innych.

Ostatnia rozkładówka postawiła kilka pytań dotyczących choćby tego, czy polityka przyszłości przybierze swój kształt pod wpływem idei, które jeszcze nie powstały. Co czeka na filozofię w obliczu rozwoju medycyny i technologii, który to rozwój postawi przed ludzkością nowe wyzwania natury etycznej. Autor dołączył także słowniczek pojęć ułożony w liście alfabetycznej.

„Myśli, które zmieniły świat. Wielcy filozofowie” Clive’a Gifford to popularnonaukowa publikacja dająca czytelnikom wspaniałe wiadomości i zasób wiedzy z życia wielkich i znanych osób. Ten tytuł będzie odpowiedni dla każdego, kto jest zainteresowany wielkimi tajemnicami życia i chce wiedzieć więcej. Gorąco polecam.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.