W deszczu, czyli co się dzieje, kiedy pada

Autor: Monika Utnik
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Liczba stron: 64
Wiek: 4+
Moja ocena: 5/5

Pamiętacie „Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy” autorstwa Moniki Utnik? Mam dla Was kolejną propozycję, „W deszczu, czyli co się dzieje, kiedy pada”, która ostatnio pojawiła się na runku wydawniczym. Autorka w bardzo przystępny sposób przedstawia dzieciom wszystko związane z deszczem.

Jak namalować deszcz? Czy będą to łezki, czy kreski? Patrząc pod kontem na okładkę książki, znajdziemy obie techniki rysowania tego zjawiska. Pewien Amerykanin wykorzystywał puste butle gaśnicze, napełniane farbą i wodą, dające zadziwiający efekt przypominający prawdziwe krople deszczu. Jego dzieła na akcjach osiągają teraz niebotyczne kwoty.

Młodzi czytelnicy z tej obszernej publikacji dowiedzą się czym jest deszcz, co sprawia, że deszcz pachnie, skoro woda jest bezwonna. Jak obliczyć, w jakiej odległości od nas strzelił piorun. Jak zachowywać się podczas burzy na łące, jeziorze, nad morzem, w górach, domu i w mieście. Dzieci przeczytają różne fakty na temat klęsk żywiołowych (pożarów i powodzi), poznają w którym mieście w Indiach prawie bez przerwy pada deszcz oraz gdzie od nie padało od początku XX wieku. Na stronach mali odbiorcy dowiedzą się także kto wymyślił kalosze, parasol, wycieraczki samochodowe i piorunochron.

Nie sposób wymienić wszystkich tematów, które autorka poruszyła w tej oszałamiającej lekturze. Rysunki są kolorowe, a tekst ciekawy i prosty w odbiorze. Jest to duży format w twardej oprawie na dobrej jakości papierze.

„W deszczu, czyli co się dzieje, kiedy pada” to pouczająca i ciekawa książka ukazana nakładem wydawniczym Naszej Księgarni. Można ją czytać w porze deszczowej, jak i słoneczniej, jednocześnie obserwując otaczające zachowania przyrodnicze. Już niebawem pojawi się następna cześć, w której Monika Utnik pod lupę weźmie zapachy. Koniecznie siedźcie bloga i dowiedzcie się m.in. dlaczego rośliny pachną, jaki zapach ma czystość i stare książki.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.