Po co nam oceany?

Autor: Hubert Reeves
Wydawnictwo: Debit
Liczba stron: 72
Wiek: 5+
Moja ocena: 5/5

Nasza planeta jest pokryta bezkresem oceanów. Ich zasoby i bioróżnorodność są niezbędne dla przyszłości Ziemi, ponieważ to z mórz życie przybyło na ziemię.

„Po co nam oceany?” to powieść graficzna, w której Hubert Reeves, znany z „Po co nam lasy?” zabierze młodych czytelników w podróż odkrywczą i wyjaśni, jak wiatry i prądy morskie wpływają na nasz klimat, jak powstały oceany, co czyni je zasolonymi oraz co powoduje prądy i pływy.

Naukowiec zaczyna od wyjaśnienia dzieciom, że duży obszar wody, który widzą, obejmuje trzy czwarte planety. Cała podróż, na którą zaprasza czytelników, będzie pełna niespodzianek, zaczynając od miasta Etretat, przechodząc przez Mont-Saint-Michel, by następnie udać się w morze, a nawet w głębiny oceanu, aby na końcu dotrzeć na Florydę. Młodzi odbiorcy poznają teorię, która wyjaśnia, w jaki sposób woda dotarła na Ziemię, wyjaśniając rolę planktonu, przypływów i odpływów, dlaczego w różnych miejscach morze może mieć różne kolory, dlaczego jest słoną wodą itd., aby wreszcie zakończyć wycieczkę o globalnej świadomość, że oceany muszą być zachowane.

Komiks jest równie wciągający, co interesujący i wzbogacający, a postacie ewoluują, kwestionują i odpowiadają, odkrywając, podobnie jak czytelnik, fascynujący wszechświat oceanu. W ten sposób ujawniają się tajemnice i historie morza, czy to na powierzchni, czy w głębinach. Co więcej, historia również informuje o zagrożeniach ekologicznych.

„Po co nam oceany?” to ekokomiks łączący przyjemność czytania i walory dydaktyczne. Książka zawiera mnóstwo cennych informacji, których nie zawsze jesteśmy świadomi, o naszym otoczeniu. To znakomity tytuł dokumentalny z fajnymi kadrami, które sprawiają, że odkrywamy wiele miejsc, a także wspaniale ilustrują wyjaśnienia Huberta. Znajdujący się na końcu książki słowniczek wyjaśnia nieco bardziej złożone terminy, o których przeczytaliśmy w historii. Lektura ujawnia cuda życia pod falami i pokazuje nam, jak oceany mogą decydować o przyszłości naszej cennej planety. Gorąco polecam.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.