Po co nam lasy?

Autor: Hubert Reeves
Wydawnictwo: Debit
Liczba stron: 72
Wiek: 5+
Moja ocena: 5/5

„Po co nam lasy?” to pierwszy tom komiksowej serii edukacyjnej, wyjaśniającej w prosty sposób zagadnienia ekologii i złożoność świata przyrody.

Szkolna wycieczka jedzie z Hubertem Reevesem do lasów porastających Ardeny. To obszar bardzo zróżnicowany i mocno zalesiony na terenach południowo-wschodniej Belgii, Francji i Luksemburga.

Już podczas jazdy busem, dzieci zalewają seniora mnóstwem pytań o lasach. Dzięki doskonałej znajomości i wiedzy starszy pan zaciekawia słuchaczy legendami i ciekawostkami.

W docelowym miejscu uczniowie mogą przyjrzeć się naturze, poznać rosnące tam rośliny oraz jakie zwierzęta zamieszkują dany teren. Dowiadują się o warstwach lasu, a jako podsumowanie dotychczasowej wiedzy, mają za zadanie spisać po 12 rodzajów roślin i zwierząt. Następnie pan Reeves opowiada o systemie korzennym drzew i w jaki sposób stare drzewa otaczają troską młode pieńki. Przyrodnik wspomni także o wycince drzew na opał, a także o zalesianiu pewnych obszarów.

Młodzi czytelnicy, podążając za grupką szkolną i historiami Huberta, usłyszą o niezwykłych osiągnięciach w Indiach, gdzie wolontariusze w 12 godzin zasadzili 66 milionów drzew. Dodatkowo dowiedzą się o tym, jak w Manacamildzie w Meksyku właściciel pewnego tartaku postanowił chronić lasy, zmniejszając produkcję drewna. Dzięki świetlikom i ich niezapomnianemu widowisku, korzyści z prowadzenia turystyki dały większe zyski niż wycinanie lasów. Będzie także mowa o pożarach, które są tragiczne w skutkach, choć niektóre gatunki drzew potrzebują wysokiej temperatury, by nowe nasionka spadły na ziemię.

„Po co nam lasy?” tytuł w wydaniu komiksowym z charakterystyczną kreską z lat 80. Treść jest wciągająca, poprzeplatana wiedzą naukową i legendami, o których my wcześniej nie słyszeliśmy. Dzięki takimi książkom czytelnicy nabierają ochoty do ochrony środowiska. To mądra powieść graficzna z mnóstwem ciekawostek i pomysłami na dbanie o naszą planetę. Twarda oprawa, kolorowe strony i nauka – to wszystko, co skrywa w sobie ta ciekawa pozycja. Polecam.

W3Schools

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.