Złoty pociąg i inne największe zagadki historii sztuki w Polsce

Autor: Łucja Malec-Kornajew
Wydawnictwo: Znak
Liczba stron: 80
Wiek: 7+
Moja ocena: 5/5

„Złoty pociąg i inne największe zagadki historii sztuki w Polsce” to przeze mnie długo wyczekiwana publikacja autorstwa Łucji Malec-Kornajew, założycielki pierwszego w Polsce Dziecięcego Biura Detektywistycznego, opisująca niesamowite fakty związane z zawinięciami, kradzieżami lub fałszerstwami w dziedzinie sztuki.

Młodzi czytelnicy poznają detektywkę Fishkę, młodą dziewczynę w czerwonym berecie z torbą na ramieniu. W jej torbie skryte są lupki różnych rozmiarów, notatnik, centymetr, komplet wytrychów i pudełko landrynek. Cukierki umilają jej śledztwo i do tego smakują wyśmienicie, lepiej od czekolady. Fishka, jako prawdziwa tropicielka, ma także saperkę i “Sito” do Przesiewania Skarbów, które wozi na bagażniku swojego zdezelowanego roweru.

Książka napisana jest w pierwszej osobie, w formie monologu skierowanego do czytelnika. Autorka bardzo ciekawie zaznajamia czytelników z zagadkami historii sztuki, które są ściśle powiązane z Polską. Mapka na wklejce pokazuje im także regiony kraju, nad którymi będzie pracowała Fishka i starała się rozwiązać tamtejsze śledztwa.

Publikacja skrywa w sobie 12 interesujących historii opartych na faktach. Zawarte na stronach ciekawostki ze świata historii, kultury i sztuki są napisane przystępnie i wzbudzają ciekawość słuchacza. Czytelnik będzie śledził tekst, zagłębiając się w zagadki, by na końcu dowiedzieć się, jak dochodzenie zapisało się w historii. Wśród tajemniczych spraw znajduje się choćby nierozwikłany problem złotego pociągu, który wjechał do tunelu i zniknął bez śladu, kradzież “Portretu młodzieńca” namalowanego przez Rafaela Santiego, czy zaginięcie komnaty z bursztynu, wartej miliardy polskich złotych.

„Złoty pociąg i inne największe zagadki historii sztuki w Polsce” to nietuzinkowa książka dla dzieci, ukazana nakładem Wydawnictwa Znak, opisująca niezwykle sensacyjne wydarzenia, które zdarzyły się w kraju. Ilustracje fajnie współpracują z zagadkami, a tekst jest wciągający aż do ostatniej linijki. „Złoty pociąg i inne największe zagadki historii sztuki w Polsce” otwiera nową serię „Śledztwa detektywki Fishki” i jeśli kolejne części będą równie zabawne i ciekawe, z pewnością zagoszczą u nas na domowej, bibliotecznej półce. Polecam tytuł dzieciom powyżej 7. roku życia.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.