Pokręcone życie dżdżownicy

Autor: Noemi Vola
Wydawnictwo: Debit
Liczba stron: 256
Wiek: 6+
Moja Ocena: 4+/5

“Pokręcone życie dżdżownicy” to zbiór notatek autora o zachowaniach i nawykach dżdżownic, niebezpieczeństwach, jakie na nie czyhają i o wszystkim, co w każdej chwili może zakłócić ich spokój.

Dżdżownice przez większość czasu niestrudzenie ryją korytarze pod powierzchnią ziemi i same dobrze nie wiedzą, po co to robią. Jedynie zdają sobie sprawę z tego, że kopiąc w ziemi, znajdą tylko więcej ziemi. 

Ten różowy robal, któremu jest trudno wtopić się w otoczenie, nie jest jadowitym zwierzęciem. Nie potrafi biegać, nie ma żądła, ostrych zębów, kolców, futra, skorupy, szczypiec, ani pazurów do drapania. Mimo to jest bardzo pożytecznym stworzeniem.

Książka zaczyna się od dokładnego zilustrowania anatomii dżdżownicy, wyszczególniając jej główne cechy, siedlisko, kolor, rozmiar, rozpowszechnienie na świecie, a następnie nagle i komicznie zmienia się w listę słynnych dżdżownic.

Młody czytelnik czyta dalej, że dżdżownice składają się z dwóch części, zwanych głową i ogonem. Strony pierwszego rozdziału książki są pełne tych dwóch części, ich zwyczajów i zachowań. Autorka pokazuje, jak głowa z ogonem jest przyzwyczajona do dzielenia się wszystkim, choć bywa, że każda część chce robić swoje, a chyba jedynie piorun, uderzając w dżdżownicę, na zawsze może podzielić ją na dwie części.

“Pokręcone życie dżdżownicy” to książka łącząca obserwacje naukowe i olśniewającą ironię na ponad 200. ilustrowanych stronach, opowiada o bardzo małym zwierzęciu, które stoi w obliczu wielkich zmian i wielkich pytań. Każda strona przedstawia prosty rysunek z tytułowym bohaterem. Tekst jest łatwy w odbiorze i myślę, że książka nadaje się dla dzieci powyżej 6. roku życia.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.