Kto tu rządzi? Demokracja od podwórka

Autor: Grażyna Bąkiewicz
Wydawnictwo: Literatura
Liczba stron: 7+
Wiek: 7+
Moja Ocena: 5/5

„Kto tu rządzi? Demokracja od podwórka” to lektura dla dzieci, ucząca podstaw z zakresu wiedzy o społeczeństwie.

Wychowawczyni Marchewa ma bardzo ciekawy pomysł na naukę uczniów. Poprzez bajki uświadamia dzieci w przeróżnych kwestiach i sprawdza, czy wiedzą na jakim świecie żyją.

Pewnego razu na zajęciach nauczycielka opowiedziała bajkę o pewnym królu, który cisnął koronę w kąt i zrezygnował z rządzenia. Na zadanie domowe klasa miała znaleźć sposób, w jaki obywatele powinni zająć się swoim państwem.

Oleśka mieszka z niektórymi dzieci z klasy w rzędzie kamienic, a każde domostwo posiada oddzielne wejście do budynku. Będąc na podwórku, przypadkowo odkrywa tajemniczą platformę i zachęca kolegów oraz koleżanki do wspólnej zabawy. Jednak każdy chce inaczej zarządzać domkiem, dlatego wspólnie ustalają wybory na przewodniczącego i inne urzędy. W ten oto sposób dzieci poznały smak demokracji. Najlepsze z całej tej zabawy jest to, że praca domowa została poniekąd odrobiona. W szkole na lekcji historii Oleśka opowiedziała wychowawczyni o domku na drzewie, o prawach, wyborach, władzy i trójpodziale. Jedynie co pozostało dzieciom to to, że muszą odbudować sposób rządzenia domkiem, ale to już całkiem inna bajka.

„Kto tu rządzi? Demokracja od podwórka” to edukacyjna i mądra lektura dla dzieci od 7. roku życia. Ciekawym pomysłem jest połączenie historii i wstawek komiksowych, w szczególności dla czytelników lubiących powieści graficzne. Język jest przystępny i łatwy w odbiorze. Myślę, że książka spodoba się każdemu, kto chciałby więcej wiedzieć jak rządzić ludźmi, być dobrym przewodniczącym i sprawiedliwym dla innych. Jeśli szukacie dobrej lektury dla dzieci, myślę, że dzisiejszy tytuł będzie odpowiedni. Polecam.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.